Przejdź do głównej zawartości

Wielki bal

 


Czy słonie są ekologiczne?

Cel: podejmuję ekologiczne wyzwanie
NaCoBeZu:
  1. odpowiadam na pytania do książki,
  2. wymieniam, w czym znajduje się mikroplastik i jak go unikać,
  3. potrafię wytłumaczyć koledze, w jaki sposób można zmienić nawyki
  4. planuję z rodzicami, jak zastosuję zasadę zero waste.
  1. Spróbuj odpowiedzieć na pytanie o słoniach.
  2. Zapoznaj się  z treścią książki pt. Wielki bal.
  3. Odpowiedz na pytania:
    1. Kim jest tata Nel? Co to znaczy?
    2. W jakim miejscu w domu Nel trzyma się ubrania?
    3. Ile litrów wody potrzeba na wyprodukowanie jednej bluzki?
    4. Z czego Nel zrobiła swój kostium na bal?
  4. Sprawdź na metce, z czego wykonane są Twoje ubrania- z materiału naturalnego czy z z plastiku?
  5. Przyjrzyj się informacjom o plastiku i wyraź swoje zdanie.
  6. Zastanów się, porozmawiaj z rodzicami i podejmij wyzwanie: Ograniczam używanie plastiku. Przez tydzień zaznaczaj, co udało Ci się zrobić w tym temacie. 
  7. Zaprojektuj swój strój na Dzień Ziemi z tego, co posiadasz we własnej szafie. Możesz skorzystać z propozycji.
  8. Wykonaj medal dla Ziemi z odciskiem własnej dłoni.
Tylko 14 % plastiku poddawane jest recyklingowi, reszta zostaje wyrzucona na śmietnik. Plastikowe opakowania rozkładają się na malutkie elementy czyli mikroplastik, który nigdy nie ulega całkowitej degradacji czyli powoduje niszczenie środowiska naturalnego.




Kupa słonia źródło

ZOO Wrocław kreatywnie podchodzi do odchodów swoich podopiecznych i we współpracy z Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju wykorzystuje je do tworzenia papieru!
Jak?
👉 Po dostarczeniu do muzeum, słoniowe odchody są płukane, by nie miały przykrego zapachu, są suszone i po dodaniu wody mielone z celulozą.
👉 Po przelaniu masy papierniczej do kadzi czerpalnej, za pomocą form, tworzone są kolejne arkusze papieru słoniowego.
👉 Papier wysycha samoistnie na specjalnych siatkach (czyli suszarkach), a następnie poddawany jest procesowi gładzenia.
Od września 2012 roku do dziś wrocławskie słonie Toto i Birma wyprodukowały z pomocą muzeum - 15.595 arkuszy formatu A5! 
Świetne, kreatywne wykorzystanie odpadów! 






Wykonany przez siebie medal umieść w lino Dzień Ziemi TUTAJ

Dla chętnych- naklejki

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Bracia miesiące

 Była w chacie gospodyni. Miała córkę i miała pasierbicę. Pasierbica była dobra, a córka była dokuczliwa.  Pasierbica zawsze miała główkę gładko przyczesaną, liczko umyte, sukienkę, choć biedniutką, ale czystą.  Córka była roztargana, często nieumyta, a jak jej się spódniczka ubłociła, to w takiej szargulicy wciąż chodziła. Ludzie na pasierbicę mówili: ładniutka, na córkę brzydulicha, więc macocha pasierbicy nie lubiła. Baśń Janiny Porazińskiej pt. "O dwunastu miesiącach" cały tekst Dlaczego luty a nie skuty?  Dlaczego maj zamiast zielony raj? W jaki sposób powstawały nazwy miesięcy roku? A to ciekawe : nazwy miesięcy Dopasuj fotografię do odpowiedniego miesiąca

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz  Zad.1 CLEAN