Przejdź do głównej zawartości

Wyzwania XXI wieku

 

XXI wiek wymaga całkiem nowych kompetencji, w które należy wyposażyć obecnych uczniów szkól podstawowych i ponadpodstawowych. Kompetencje przyszłości to praca w zespole, innowacyjność, kreatywność, krytyczne myślenie. Czy tak się dzieje? Co stoi na przeszkodzie?

Według raportu Digital Poland 2023:

  • Instagram miało w Polsce 9 milionów aktywnych użytkowników dziennie. 
  • Użytkownicy Snapchata wysyłali ponad 3 miliardy snapów dziennie na całym świecie. Snapchat miał w Polsce 2 miliony aktywnych użytkowników dziennie. 
  • YouTube miał w Polsce 13 milionów aktywnych użytkowników dziennie.
  • 368.4 milionów byli to aktywni użytkownicy Twittera. Każdego dnia publikowanych było 500 milionów tweetów. 

Źródło:  Social Media w Polsce -2023 raport

Raport Digital Poland 2024 wskazuje, że nastąpił jeszcze większy przyrost użytkowników mediów społecznościowych. Raport ze stycznia 2024 r. podaje, że w Polsce korzysta z nich już 69% użytkowników, co stanowi ponad 24 mln dorosłych użytkowników. 


Jaki wpływ mają media społecznościowe na jego użytkowników?

Czas spędzany w sieci ciągle wzrasta. Niepokojący jest trend bezmyślnego skrolowania mediów społecznościowych. 

ZGNILIZNA MÓZGU - BRAIN ROT. Słyszeliście o tym zjawisku? 

To pojęcie odnosi się do nadmiernego korzystania z rozrywki o NISKIEJ WARTOŚCI INTELEKTUALNEJ W tym znaczeniu "zgnilizna mózgu" odnosi się do negatywnych skutków spędzania długiego czasu na czynnościach, które nie wymagają wysiłku intelektualnego, takich jak: oglądanie bezrefleksyjnych treści w mediach społecznościowych, maratony filmów, seriali czy filmików na YouTube o mało angażującej treści, długotrwałe granie w gry komputerowe bez głębszej stymulacji intelektualnej. 

🧠Efektem może być UCZUCIE APATII, ZMĘCZENIA PSYCHICZNEGO I OBNIŻENIE ZDOLNOŚCI DO KONCENTRACJI LUB KREATYWNOŚCI. 

🧠 Prowadzi to do wrażenia stagnacji lub cofania się w rozwoju intelektualnym.


Żyjemy w świecie, w którym wiedza jest dynamiczna i stale ewoluuje. Niebezpiecznie rozwija się w sieci Internetu dezinformacja. Użytkownicy Internetu muszą być w stanie filtrować i przetwarzać stale rosnący przepływ informacji i skutecznie stosować go tam, gdzie jest to potrzebne. Szkoły muszą zatem projektować możliwości uczenia się, które wykraczają poza powtarzanie i szkolić uczniów do krytycznego myślenia i budowania wiedzy.  

11 lutego 2025 autorstwa Iwona Pawłowska

Jak wskazano w raporcie „Dezinformacja oczami Polaków” z 2024 roku, aż 91 proc. respondentów wierzy przynajmniej w jedną fałszywą informację. Fake newsy w głównej mierze pojawiają się w mediach społecznościowych, w telewizji oraz w przekazach politycznych, jednak – zdaniem respondentów – najczęściej otrzymujemy je od członków rodziny i znajomych. 
Dezinformacja może być wykorzystywana do tworzenia scamów, czyli oszustw internetowych, coraz częściej obecnych w sieci. Potrafią one przybierać różne formy. Od fałszywych promocji i konkursów, po fikcyjne loterie. Oszuści często wykorzystują w nich wizerunek rozpoznawalnych osób i marek, aby wzbudzić zaufanie i skłonić użytkowników do kliknięcia w podejrzane linki.
Innym rodzajem oszustwa jest phishing, czyli wysyłanie wiadomości zachęcających do kliknięcia w link, który ma nas przekierować do strony podszywającej się pod dany podmiot, usługę lub instytucję.  Oszuści mogą również zainfekować nasze urządzenie złośliwym oprogramowaniem (malware). Zastanawiasz się po co? Gdy przejmą nad nim kontrolę, będą w stanie uzyskać dostęp do naszych haseł czy plików. 
Wśród młodzieży coraz większym problemem staje się gambling – udział w grach hazardowych online. W mediach społecznościowych regularnie pojawiają się posty promujące tego typu gry, które kuszą użytkowników rzekomo gwarantowanymi wygranymi. W rzeczywistości wciągają graczy i nakłaniają ich do dalszych wpłat,

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...