Przejdź do głównej zawartości

Uniwersytet Dzieci

 


Metoda Pytań i Doświadczeń


Od stycznia 2023 r. na zaproszenie Uniwersytetu Dzieci uczestniczyłam w II edycji projektu Ambasador Uniwersytetu Dzieci w Klasie. Miałam możliwość uczestniczyć w programie Ambasador UD i trenować Metodę pytań i doświadczeń, która bazuje na naturalnej ciekawości dzieci i którą bardzo lubią moi uczniowie. To szczególne wyróżnienie i radość dla mnie, mogłam bowiem spotkać wielu naukowców, poznać nowe nauczycielskie pasjonatki i rozwijać swój warsztat pracy.  

Jestem Ambasadorką UD czyli Trenerem Metody Pytań i Doświadczeń. 

Metoda Pytań i Doświadczeń opiera się na trzech filarach. Są to:
  • Rozbudzanie ciekawości 
  • Naukowe myślenie 
  • Praca projektowa 
Trzy etapy realizowanego projektu to podstawy każdego ze scenariuszy lekcji, które są opracowywane przez  ekspertów metodycznych  i naukowców współpracujących z Fundacją Uniwersytetu Dzieci. 
Partnerem projektu Ambasador jest Akamai Foundation, Inc.
Mapka pokazuje miejsca pochodzenia Ambasadorek UD oraz miejsca, 
w których realizowane są projekty i scenariusze Uniwersytetu Dzieci w Klasie 


Dlaczego Metoda Pytań i Doświadczeń odpowiada na potrzeby współczesnego świata?  

XXI wiek wymaga całkiem nowych kompetencji, w które należy wyposażyć obecnych uczniów szkól podstawowych i ponadpodstawowych. Kompetencje przyszłości to praca w zespole, innowacyjność, kreatywność, krytyczne myślenie. 
Według raportu Digital Poland 2023:
  • Instagram ma w Polsce 19 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i 9 milionów aktywnych użytkowników dziennie. Średni użytkownik Instagrama publikuje 0.7 postów dziennie i 0.4 historii dziennie. Można oszacować, że polscy użytkownicy Instagrama wysyłają około 3.6 miliona historii dziennie.
  • Użytkownicy Snapchata wysyłają ponad 3 miliardy snapów dziennie na całym świecie. Snapchat ma w Polsce 5 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i 2 miliony aktywnych użytkowników dziennie. Z aplikacji korzystają głównie osoby w wieku 12–24 lat.
  • Użytkownicy YouTube na całym świecie codziennie oglądają ponad miliard godzin treści Przeciętny użytkownik spędza w YouTube 16 minut i 44 sekundy dziennie1. Co minutę przesyłanych jest ponad 500 godzin nowej zawartości. To 720.000 godzin nowych filmów dziennie. YouTube ma w Polsce 25 milionów aktywnych użytkowników miesięcznie i 13 milionów aktywnych użytkowników dziennie.
  • Istnieje w sumie 1.3 miliarda kont na Twitterze, ale tylko 368.4 milionów to aktywni użytkownicy. Każdego dnia publikowanych jest 500 milionów tweetów. 350,000 tweetów jest publikowanych co minutę.


Żyjemy w świecie, w którym wiedza jest dynamiczna i stale ewoluuje. W dzisiejszym globalnie połączonym świecie przemysłowy model edukacji jest przestarzały. Zapamiętywanie i zwracanie informacji nie wystarcza już naszym młodym ludziom do poruszania się po nowoczesnej sile roboczej. Muszą być w stanie filtrować i przetwarzać stale rosnący przepływ informacji i skutecznie stosować go tam, gdzie jest to potrzebne. Szkoły muszą zatem projektować możliwości uczenia się, które wykraczają poza powtarzanie i szkolić uczniów do krytycznego myślenia i budowania wiedzy. 
   

🚀 Zalety projektów Uniwersytetu Dzieci 🚀

Działania w projektach Uniwersytetu Dzieci to działania edukacyjne, niezwykle ciekawe i angażujące dzieci. Zadania są dostosowane do możliwości i umiejętności uczniów, zgodne z podstawą programową. Zachęcają do poszukiwań, odkrywania zależności, do stawiania hipotez i wyciągania wniosków, do poszerzania wiedzy i rozwijania zainteresowań. Punktem wyjścia są ciekawe pytania pochodzące od dzieci, intrygujące przedmioty, interesujące, krótkie filmy wzbudzające zaciekawienie. Lekcje prowadzone są w taki sposób, aby uczniowie sami znaleźli odpowiedzi na problemy badawcze. Odbywa się to przez doświadczanie, przeprowadzanie eksperymentów, używanie wielu zmysłów i pracę w zespole. Sprzyja temu metoda pracy projektowej. Praca projektowa rozpoczyna się od przedstawienia pomysłów i zaplanowania kolejnych kroków. Następnie w grupach uczniowie przeprowadzają badania i notują własne obserwacje. Działanie badawcze kończy się podsumowaniem, czyli zebraniem wyciągniętych wniosków na temat badanego zagadnienia.


Przykłady projektów dla klas 1-3 :
Mini projekt Świat mrówek

🚀 POLECAM 🚀

W środę 11 października 2023 r. Fundacja Uniwersytet Dzieci zaprosiła na webinar rodziców dzieci w wieku 7-12 lat. Spotkanie poświęcono tematowi rodzicielstwa bliskości - jednego z popularnych podejść w wychowaniu i granice mieszczących się w tym podejściu. 
Granice - jak je skutecznie stawiać i utrzymywać? - webinar

W środę 22 listopada 2023 r. Fundacja Uniwersytet Dzieci zaprasza na webinar rodziców nastolatków. Spotkanie będzie poświęcone tematowi zmian zachodzących w mózgu nastolatka, jego funkcjonowania, ustalaniu zasad, granic a przede wszystkim umiejętności budowania samoakceptacji i miłości w rodzinie. 

W środę 13 grudnia 2023 r. o godz. 18/00 odbędzie się ostatni webinar Fundacji Uniwersytet Dzieci. Prowadząca spotkanie Adrianna Bojarska zaprasza rodziców na spotkanie poświęcone budowaniu relacji.  Podczas spotkania zostaną poruszone następujące tematy:
✔️ Jak pogłębić rozmowę ze swoim dzieckiem?
✔️ Dlaczego warto być autentycznym rodzicem?
✔️ Jak dbać o autonomię swojego dziecka i jednocześnie nie opuszczać go, gdy tak bardzo się o niego martwisz?
✔️Jak być zaufanym doradcą, a jednocześnie zachować własną równowagę emocjonalną?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...