Przejdź do głównej zawartości

Wirtualne podróże III

 

17 października 2023 o godz. 9.50 rozpoczęliśmy pierwszą lekcję na żywo z panią Sabiną Piłat na kanale YouTube Nauka w plecaku w projekcie Wirtualne podróże.

W projekcie Wirtualne podróże biorą udział dzieci nie tylko z terenu Polski, ale też uczniowie szkół polonijnych z Europy i świata. 

💓Projekt rozwija takie kompetencje, jak: 

  • wiedza o świecie, 
  • kreatywność, 
  • skupienie,  
  • otwartość, 
  • akceptacja.
☝W czasie zadań wykonywanych w ramach projektu „Wirtualne podróże” realizowane są zapisy z podstawy programowej oraz Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej na rok 2023/24. 

Pkt 1. Kontynuacja działań na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy.
Pkt 6. Podnoszenie jakości wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin udzielanego w systemie oświaty poprzez rozwijanie współpracy wewnątrz- i międzyszkolnej, a także z podmiotami działającymi w innych sektorach.
Pkt 7. Wspieranie nauczycieli w podejmowaniu inicjatyw/działań w zakresie zachęcania i wspierania uczniów do rozwijania ich aktywności fizycznej.
Pkt 8. Wspieranie rozwoju umiejętności cyfrowych uczniów i nauczycieli.
Pkt 9. Wspieranie rozwoju nauki języka polskiego i oświaty polskiej za granicą. 

🍁🍃🍂 I lekcja na żywo LEŚNE OPOWIEŚCI 🍁🍃🍂

Pierwsze spotkanie z Wirtualnymi podróżami było nową i ciekawą formą wirtualnej lekcji, podczas której pierwszaki dowiedziały się wielu leśnych ciekawostek. Lekcja online  pokazała małym uczniom inny sposób uczenia się, wymagała od nich umiejętności słuchania, uważności i równocześnie notowania własnych spostrzeżeń.
Czego dowiedzieliśmy się  o lesie? 
🌳 Co to za miejsce- las?  🌳 Jak zbudowany jest las? 
🌳 Co można robić w lesie? Kogo w nim spotkać? 🌳 Jak zachowywać się w lesie?
🌳 Czy wszystkie lasy wyglądają tak samo? (czyli niezwykłe lasy na świecie)

Pierwszaki po raz pierwszy wykonały własną notatkę wizualną, zanotowały różne informacje a także poznały sposób rysowania lisa. Bardzo zadziwił ich las namorzynowy i niezwykła sosna "na szczudłach" rosnąca w Wełczu na wschodzie naszego kraju.


Drugie spotkanie pierwszaków z Nauką w plecaku okazało się być wirtualną wycieczką do najciekawszych zakątków naszej Ojczyzny. ❤️ Co nas spotkało w czasie lekcji?

Niektórzy pierwszy raz spotkali się oko w oko z krasnoludkami, zaskoczeni byli pięknem Mazur. Jednak największym zaskoczeniem była szkoła lotników w Dęblinie.
❤️ Czym jest Polska? ❤️ Co słychać w stolicy Polski?
❤️Co można robić w Polsce? ❤️Co warto zobaczyć w naszym kraju? Rozpoczęliśmy tworzenie albumów o Polsce, do których pozbieramy najciekawsze wspomnienia z naszych wypraw po Polsce.

 



🎅🎄🎇 III lekcja na żywo - WYPRAWA NA PÓŁNOC..  🎇🎅🎄

🎅 Gdzie mieszka Mikołaj?
🎅 Jak  jest w krainie Mikołaja?
🎅 Kto pomaga mu w pracy?

Ciekawe spotkanie z bardzo miłym gościem i jego pomocnikami zrobiło wrażenie na pierwszakach. Wielu bardzo chciałoby pojechać na wycieczkę do Finlandii. Ta przepiękna, zielona kraina wszystkim ogromnie spodobała się.  


Na kolejną lekcję z panią Sabiną uczniowie zareagowali zaciekawieniem i ekscytacją. Co nowego zobaczymy, czego się nauczymy? Odcinek zatytułowany "Z biegiem Wisły" umożliwił pierwszakom poznanie najdłuższej polskiej rzeki, jej źródła, ujścia. Uczniowie zobaczyli jak zmienia się rzeka wraz z jej biegiem, poznali miasta i zabytki nad nią położone, a także faunę i florę w Wiśle. Lekcja była bardzo interesująca, interaktywna i zawierała quizy, zagadki, ankiety i zadania dla uczniów.

💙🌬 Gdzie zaczyna się Wisła?
💙🌬 Gdzie rzeka kończy swój bieg?
💙🌬 Czy Wisła wszędzie wygląda tak samo?
💙🌬 Którędy płynie i ile ma kilometrów?
💙🌬 Czy w Wiśle jest życie?

Pierwszaki własnoręcznie wykonali podróżne torby, do których zbierają wszystkie wspomnienia z wirtualnych podróży.


💙 Dokąd warto podróżować?
💙 Co ciekawego jest w dalekich krajach? 
💙 Co ciekawego jest tuż obok nas?
💙 O czym pamięta podróżnik?

Zagroda żubrów w Pszczynie

Kwietniowe spotkanie z Wirtualnymi Podróżami bardzo zaskoczyło pierwszoklasistów. Na samym początku bowiem padło pytanie: jakie zwierzęta i rośliny są królami lasów? Na bardzo intrygujące i trudne pytanie padło wiele różnych propozycji. 
Uczniowie poznali różnice pomiędzy lasami Europy i lasami Azji, poznali drzewa lasu deszczowego i porównali z drzewami rosnącymi w polskich lasach.  Królami okazały się być słonie, bizony i żubry. 

Zakończyliśmy niezwykłe spotkania z panią Sabiną Piłat, podczas których poznawaliśmy ciekawe miejsca, ich specyfikę i rozbudziliśmy w sobie chęć do podróżowania po świecie i poznawania różnych zakątków naszego świata. Dzięki wirtualnym podróżom  bardzo dużo się dowiedzieliśmy, rozbudziliśmy w sobie ciekawość świata. Ćwiczyliśmy umiejętności wykonywania notatek wizualnych w czasie rzeczywistym i nasze notatki stały się coraz bardziej szczegółowe, kolorowe i interesujące. Ciekawe miejsca, które poznaliśmy podczas wirtualnych wycieczek i ich atrakcyjność to marzenie wielu z nas. Może w wakacje lub w przyszłości uda się zobaczyć je naprawdę.


W dniach 23-24 marca 2024 w Warszawie odbyła się kolejny raz konferencja INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE 2024, której organizatorami byli: Edunews.pl, Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK! oraz Think Global sp. z o.o. INSPIR@CJE WCZESNOSZKOLNE to coroczna inicjatywa spotkań eduzmieniaczy i edupasjonatów.  Pani Sabina Piłat również wystąpiła podczas konferencji i opowiedziała o swoich podróżach i pomysłach na realizację ciekawej nauki z najmłodszymi uczniami.


Dziękujemy za bardzo wartościowy i projekt edukacyjny. To kolejna klasa, z którą realizowałam podróże po całym świecie. Uczniowie z niecierpliwością oczekiwali na spotkania z panią Sabiną i byli niezwykle zaciekawieni, w jakie miejsca za pomocą Internetu i multimediów tym razem zabierze ich nauczycielka podróżniczka. Wykorzystując różne okazje najmłodsi uczniowie mogli zdobywać wiedzę o świecie dalekim i bliskim, rozwijać zainteresowania, skupienie, akceptację różnorodności. Uczyli się i ćwiczyli umiejętność notowania informacji w czasie rzeczywistym.




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...