Przejdź do głównej zawartości

Spotkanie nad rzeką


SPOTKANIE NAD RZEKĄ

W 2005 roku  Organizacja Narodów Zjednoczonych proklamowała Międzynarodową Dekadę "Woda dla Życia", której celem było zwiększanie świadomości potrzeby ochrony zasobów wodnych na świecie.  Od tamtej pory czwarta niedziela września została ustanowiona Światowym Dniem Rzek.   W Dniu Rzek rozpoczynamy nasz projekt i będziemy dowiadywać się, jak mają się nasze rzeki, w jaki sposób powinniśmy o nie dbać. 


Niosą miliony litrów wody, ton piasku i mułu dziennie. Tysiącom gatunków zapewniają dom, zasobne w pożywienie tereny łowne, kanały migracyjne i wodopoje, jak również środowisko rozrodu i wychowania potomstwa. Wzdłuż setek kilometrów biegu osiągają różne prędkości, wysokości i szerokości. Cierpliwie żłobią doliny i tworzą wielkopowierzchniowe sieci o skomplikowanej architekturze. Są nośnikiem transportu, przedmiotem zainteresowania kultury, miejscem wypoczynku, źródłem poboru wody i odbiorcą ścieków z oczyszczalni. Cieszą oko tak w mieście, jak i krajobrazie wiejskim. Mowa o rzekach. Każdego roku, w ostatnią niedzielę września obchodzimy Światowy Dzień Rzek.

Rzeki potrzebują  Waszej pomocy!  

Trzeba uświadomić ludziom, że rzeki trzeba chronić.  Razem będzie nam łatwiej to zrobić. 

Wspólnie zbierzemy różne informacje o rzekach w Polsce i na świecie, poznamy rzeki płynące w naszej okolicy i zorganizujemy w naszych szkołach Święto Rzek, podczas którego, pokażemy wszystkim co stworzyliśmy.   



ZADANIA

  • We wrześniu tworzymy wizytówkę w formie zadania/ zagadki  dla partnerów + zdjęcie litery  N, wykonanej dowolną techniką.  Utworzymy z nich  kolaż " NASZE RZEKI". 
"Woda"
Płynie w rzece woda bystra ,
płynie sobie, płynie czysta .
Skąd wypływa ? Dokąd zmierza ?
Jak długo już czas na Ziemi odmierza ?
Wypłynęła ze źródełka ,
płynie , hen do morza .
Po drodze omija miasteczka ,
wioski , osady i Pomorza .
Użyźnia glebę , daje pokarm roślinom ,
poi zwierzęta , gasi ludzkie pragnienie ,
w gorące dni daje ochłodę ,
a my zanieczyszczamy ten skarb – wodę .
Okazując niewdzięczność za ten dar,
sami ryzykujemy skrycie ,
jeśli zaprzepaścimy ten skarb,
możemy stracić życie .



Kolorowe Plamy Prosta Podstawowa Prezentacja autorstwa Iwona Pawłowska
Projekt autorstwa Małgorzata Jóskowiak-Reszko
  • W październiku oglądamy wizytówki partnerów, tworzymy mapę myśli dotyczącą rzeki (pojęć kluczowych)  i najważniejsze: tworzymy album "SIOSTRY RZEKI". Odkrywamy najbliższą rzekę i wstawiamy zdjęcia, opis, ocenę czystości wody. 
  1. Wycieczka nad Dojcę- odkrywamy tajemnice lasu




Niebieski Ręcznie Rysowany Fizyczna Geografia Edukacja Prezentacja autorstwa Iwona Pawłowska

2. Co już wiem o rzece?  Z czym Ci się kojarzy rzeka?   👉👀 tutaj

3. Prowadzimy badanie i analizę jakości wody z rzeki:
  • barwę wody,
  • zapach wody,
  • odczyn wody,
  • co zawiera.

  • W listopadzie: 
  1. Układamy pytania: Co chcemy dowiedzieć się o rzece?
  2. Oglądamy album "Siostry rzeki"
  3. Poznajemy prezentację "Co wiemy o rzece?"
  4. Projektujemy odznaki dla Błękitnej Straży  w programie Tinkercad. Zgłaszamy 3 najlepsze propozycje.
Ułożyliśmy i zapisaliśmy nasze pytania na temat: Czego chcemy dowiedzieć się o rzece?




Diagram -rzeka i my autorstwa Iwona Pawłowska
Przeczytaliśmy nasze pytania. Okazało się, że wielu z nas chce się dowiedzieć dużo na temat mieszkańców rzeki i jej otoczenia. Są i tacy, którzy chcieliby się dowiedzieć, kiedy powstała rzeka i dlaczego ludzie wyrzucają do niej śmieci.


Dowiadujemy się, dlaczego rzeki są ważne dla życia ludzi i świata roślinnego i zwierzęcego. Tworzymy lapbooki SPOTKANIE RZEK



  • Projektujemy odznaki 💦  link do zajęć TUTAJ
💦Rozpoczynamy prace nad projektami odznak Błękitnej drużyny Strażników Rzek. 

💦Następny krok to pierwsze zajęcia z programie Paint 3D. Poznajemy różnice pomiędzy rysunkiem wykonanym w 2D a 3D. To nasze pierwsze projekty z wykorzystaniem brył.


💦Nasze projekty wiszą na klasowej gazetce i czekają na najlepsze projekty 3D , które zgłosimy do projektowego głosowania na Odznakę projektu "Spotkanie rzeki".




💦Wykorzystaliśmy nasz wyjazd do teatru w Poznaniu, aby wybrać się i z bliska zobaczyć rzekę Wartę. Już wiemy, po której stronie rzeka ma lewy, a po której prawy brzeg. Dowiedzieliśmy się,, dlaczego brzegi rzeki sa takie wysokie i poznaliśmy ich znaczenie dla ochrony miasta przed powodzią.



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...