Przejdź do głównej zawartości

Zabawy młodych czytelników

Z początkiem roku szkolnego 2020/2021 rozpoczęliśmy Akcję czytelniczą "Czytam sobie 1 klasa"

Akcja „Czytam sobie. Pierwsza klasa!” zorganizowana była w ramach programu Nauczyciel/ka I klasa wspólnie z wydawnictwem HarperCollins Polska i skierowana do uczniów i uczennic klas pierwszych. Jej zadaniem było dotrzeć do wszystkich dzieci, z różnymi doświadczeniami i temperamentami. U jednych wzmacniać nawyki i pomagać w nauce czytania, a u drugich rozbudzać i budować je na nowo.

Nikt nie traci, wszyscy zyskują

Oprócz bakcyla czytelniczego uczniowie i uczennice biorący udział w akcji „Czytam sobie. Pierwsza klasa!”, otrzymali książki z serii, plany lekcji, naklejki, dyplomy.

Nauczyciele przyczynili się do aktywnego promowania czytelnictwa nie tylko w swojej klasie, ale także w całej szkole. Wzmacniając nawyk czytania, uniknęli problemów i trudności w nauce u swoich uczniów, rozwijali empatię, wyobraźnię i kreatywność, a także ducha współpracy.

Informacja dla rodziców

Nasze ulubione książki
"Pięciopsiaczki" to niezwykle ciepła historia Karoliny, jej brata Karola, mamy, taty, babci i suczki Balbiny. Dlaczego pięciosiarczki? Bo skoro o noworodkach mówi się pięcioraczki, to pięć psiaków musi się nazywać pięciopsiaczkami. Poetka Wanda Chotomska to babcia Karoliny, która pisze wiersze i książki dla dzieci. Karolina, która chodzi do przedszkola, stale teraz kombinuje, jak by tu zrobić, by wszystkie szczenięta trafiły w dobre ręce. Wymyśla ona dla maluchów imiona, a najmniejszą suczkę – Myszkę, darzy szczególnie ciepłymi uczuciami. Myszka urodziła się ostatnia i najmniejsza, dlatego potrzebowała więcej troski niż reszta psiaków. Szczeniaczki Balbiny

  
Lotta z ulicy Awanturników - Przygody Lotty, która się często awanturuje to książeczka, która bardzo spodobała się dzieciom. Lotta jest najmłodsza z rodzeństwa, mieszka w małym żółtym domu razem ze swoja starszą siostrą, bratem i rodzicami. Ma niepokorny charakter i  bardzo kochających rodziców.



Wesoły, zaskakujący świat w historiach opowiedzianych przez Dr Zeusa, to m. in. zawadiackie przygody  kota Prota. Kot Prot umila dzieciom deszczowy dzień i zabawia je podczas nieobecności mamy. Jak się okazuje, mogą wyniknąć z tego niemałe kłopoty. Kot Prot to nie lada psotnik, którego sztuczki są naprawdę groźne, szczególnie dla... niego samego! Wizyta kota Prota


Z wizytą u Andersena Baśnie Hansa Christiana Andersena to wzruszające opowieści od pokoleń czytane dzieciom na całym świecie.
Dzięki nim poznajemy bohaterów, którzy zmagają się z wieloma przeciwnościami losu - wyruszają na przykład w daleką podróż, aby ratować bliskie im osoby albo szukać szczęścia. Czasem okrutny los wymierza im surową karę, czasem na naszych oczach ktoś ginie lub cierpi w ukryciu...

Poznaliśmy następujące baśnie: 
  • Bałwan ze śniegu
  • Bzowa babuleńka
  • Imbryk
  • Dziecię Elfów
 
Baśń pt. "Imbryk" przedstawia  wady i zalety, widziane z różnych stron przez bohatera i otaczających go sąsiadów. Po prostu imbryk "Był sobie pewnego razu imbryk do herbaty, dumny z porcelany, z której był zrobiony, dumny ze swej wysmukłej szyi i z dużego ucha. Miał on szyję z przodu, ucho z tyłu i o tym wciąż mówił; nie mówił zaś nigdy o swej pokrywce, która była stłuczona i sklejona, co było wielkim brakiem, a niechętnie mówi się o swych brakach, inni to przecież robią za nas."


"Bzowa babuleńka" porusza trudny dla dzieci temat przemijania. Bardzo ważna tematyka została przedstawiona w postaci opowieści starszego pana o tym, co było piękne ale przeminęło. Baśń nawiązuje do naszych ukochanych dziadków.
  


"Bałwan ze śniegu" pokazał, że nie wszystko, czego pragniemy jest dla nas dobre i zdrowe. Bałwan, zakochał się w piecu i poczuł silne pragnienie bycia obok,  pomimo niebezpieczeństwa. Bałwan wzdycha do pieca i tak nieszczęśliwie zakochany topi się podczas pierwszej odwilży.


Bardzo spodobała się dzieciom baśń pt. "Dziecię Elfów" Ta maleńka dziewczynka skradła ich serca. Uczta z Calineczką zakończyła cykl zajęć z tą lekturą.




W jaki sposób pokazać, jak ciekawy i różnorodny jest świat?
Jak wdrożyć i nauczyć, że bardzo ważne jest dbanie o jego mieszkańców, w taki sposób, by było to naturalną częścią życia świadomego obywatela planety.

Poznawanie świata zwierząt, zagrożeń czyhających na nie ze strony człowieka, opieka nad zwierzątkiem ma korzystny wpływ na rozwój dziecka. Dzięki relacji ze zwierzętami możemy się wiele nauczyć, ale przede wszystkim jesteśmy odpowiedzialni za ich los.
Książeczki z serii Eko: "Awantura w śmietniku", "Misja inspektora Maskonura", "Figle w fokarium",  wspaniale przybliżyły dzieciom tą tematykę.





Maskonury są jednymi z najbardziej charakterystycznych, najłatwiej rozpoznawalnych ptaków. Swoim wyglądem przypominają tropikalną papugę przez swój duży, kolorowy dziób, czerwono-czarne obwódki wokół oczu, jasne policzki i jasnopomarańczowe nogi, na których zabawnie się kołysze. Młode osobniki nie mają kolorowego dzioba i bardzo przypominają alczyki.
Ptaki te spędzają większość swojego życia na wodzie, schodząc na ląd tylko po to, aby złożyć jaja (samica składa jedno jajo rocznie). Świetnie nurkują, używając skrzydeł jako wioseł, a nóg jako steru. Ich ciała, podobne w kształcie do pingwinów, są wspaniałe przystosowane do nurkowania i pływania, ale niezdarne w powietrzu. Maskonury mogą nurkować nawet na głębokość 60 metrów, odżywiają się niewielkimi rybami o podłużnym kształcie.

Apelujemy- ograniczajmy śmieci, ratujmy mieszkańców mórz i oceanów










W fokarium w Helu zdobywamy wiedzę o zwyczajach fok i pomagamy chorym i osieroconym młodym fokom. Można odwiedzić fokarium i na miejscu zobaczyć zwierzęta z bliska. To miejsce, w którym można dowiedzieć się wiele o fokach, sposobach ich ratowania a także je oglądać.






W uroczej opowieści o przyjaźni i marzeniach poznajemy  Misia i Tygryska urzeka wszystkich, którzy kochają przygody i są gotowi wyruszyć w najdalszą podróż, by zrealizować swoje marzenia. Tak jak mali bohaterowie, których przyjaźń jest tak wielka, że razem czują się silni i odważni jak Niedźwiedź i Tygrys. A że w marzeniach wszystko jest możliwe, opuszczają swój spokojny domek, by dojść do pachnącej bananami Panamy, choć nie wiedzą nawet, gdzie jej szukać. Opowieść przypomina też, by szanować to, co mamy i rozumieć, czego naprawdę potrzebujemy. Lecz przede wszystkim to pełna optymizmu historia o przyjaźni, która jest najważniejsza w życiu.





Niemal połowa Polaków nie kupuje dojrzałych bananów uważając je za brzydkie, nie wartościowe owoce. Celem opowieści jest zwrócenie uwagi na marnotrawstwo jedzenia nauka sposobów wykorzystywania w różny sposób produktów żywnościowych




Dzień Ziemi - Zero waste autorstwa Iwona Pawłowska









Nasi ulubieni autorzy i ich książki:
 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza