Cel: poznaję ciekawostki z życia ssaków morskich
NaCoBeZu:
- samodzielnie czytam książkę o fokach z Helu,
- wskazuję miasto Hel na mapie Polski,
- wiem, jak należy się zachować, gdy spotkam fokę i dlaczego musimy je chronić,
- potrafię namalować ukryte fale oraz ulepić, skonstruować fokę.
- Napisz odpowiedź do zagadki: Kto to: czarne, wąsate. W futrze zimą i latem. Lubią mroźną pogodę, łowią ryby pod lodem.
- Narysuj, jak Twoim zdaniem wygląda Bubas i gdzie mieszka.
- Przeczytaj głośno książkę.
- Wykonaj notatkę i zapisz ciekawostki.
- Sprawdź, gdzie na mapie jest miasto Hel
- Za pomocą świecy namaluj na kartce fale i pomaluj kartkę niebieską farbą.
- Ulep foki z plasteliny, dodaj elementy plaży.
- Stwórz literową chmurę i zapisz w niej słowa, które są Twoim zdaniem najważniejsze. Chmurę wyrazową stwórz TUTAJ
Foka szara jest największym spośród trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. Samce dorastają nawet do 3 metrów długości, osiągając ciężar 300 kg. Cechują się z reguły jednolitym, ciemnoszarym ubarwieniem. Samice są natomiast nieco mniejsze – ich maksymalna długość wynosi 2 metry, a ciężar dochodzi do ok. 200 kg.
Foki to bardzo rozmowne zwierzęta. Ich komunikacja opiera się na chrząkaniu i uderzaniu płetwami o taflę wody. Zamiłowane do rozrywki przejawia się natomiast w morskich gonitwach i akrobacjach. Zarówno podczas zabawy, jak i polowania najważniejszym „czujnikiem” foki są niezwykle wrażliwe wąsy.
Foki to zwierzęta stadne, które prowadzą wodno-lądowy tryb życia. We własnym gronie są towarzyskie i radosne. Natomiast wobec nowych okoliczności stają się płochliwe i nadzwyczaj ostrożne. Są również zwierzętami wędrownymi – szczególnie młode osobniki lubią wybierać się na długie, nawet ponad tysiąckilometrowe wycieczki. Potrafią spać nie tylko na lądzie, ale także unosząc się na powierzchni wody lub też pod wodą. Nie przerywając snu, bezwiednie wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.
Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi ośrodek rehabilitacji fok, który niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Pacjenci ośrodka to głównie focze szczenięta.
Najgorętszy okres w naszej pracy przypada na wiosnę. Na przełomie lutego i marca na świat przychodzą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie życia małe foczki powinny być pod opieką mamy, ale niektóre z nich z różnych powodów zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są gotowe na samodzielne życie.
Swoją pracę plastyczną przedstawiającą fokę dodaj do Lino Bubas i jego stado
Komentarze
Prześlij komentarz