Przejdź do głównej zawartości

Bubas i jego stado

 


Gdzie mieszka i kim jest Bubas?

Cel: poznaję ciekawostki z życia ssaków morskich

NaCoBeZu:

  1. samodzielnie czytam książkę o fokach z Helu,
  2. wskazuję miasto Hel na mapie Polski,
  3. wiem, jak należy się zachować, gdy spotkam fokę i dlaczego musimy je chronić,
  4. potrafię namalować ukryte fale oraz ulepić, skonstruować fokę. 

  1. Napisz odpowiedź do zagadki:  Kto to: czarne, wąsate. W futrze zimą i latem. Lubią mroźną pogodę, łowią ryby pod lodem.
  2. Narysuj, jak Twoim zdaniem wygląda Bubas i gdzie mieszka.
  3. Przeczytaj głośno książkę.
  4. Wykonaj notatkę i zapisz ciekawostki.
  5. Sprawdź, gdzie na mapie jest miasto Hel
  6. Za pomocą świecy namaluj na kartce fale i pomaluj kartkę niebieską farbą. 
  7. Ulep foki z plasteliny, dodaj elementy plaży.
  8. Stwórz literową chmurę i zapisz w niej słowa, które są Twoim zdaniem najważniejsze. Chmurę wyrazową stwórz TUTAJ

Foka szara jest największym spośród trzech gatunków fok występujących w Bałtyku. Samce dorastają nawet do 3 metrów długości, osiągając ciężar 300 kg. Cechują się z reguły jednolitym, ciemnoszarym ubarwieniem. Samice są natomiast nieco mniejsze – ich maksymalna długość wynosi 2 metry, a ciężar dochodzi do ok. 200 kg. 

Fokarium na żywo

Foki to bardzo rozmowne zwierzęta. Ich komunikacja opiera się na chrząkaniu i uderzaniu płetwami o taflę wody. Zamiłowane do rozrywki przejawia się natomiast w morskich gonitwach i akrobacjach. Zarówno podczas zabawy, jak i polowania najważniejszym „czujnikiem” foki są niezwykle wrażliwe wąsy.

Foki to zwierzęta stadne, które prowadzą wodno-lądowy tryb życia. We własnym gronie są towarzyskie i radosne. Natomiast wobec nowych okoliczności stają się płochliwe i nadzwyczaj ostrożne. Są również zwierzętami wędrownymi – szczególnie młode osobniki lubią wybierać się na długie, nawet ponad tysiąckilometrowe wycieczki. Potrafią spać nie tylko na lądzie, ale także unosząc się na powierzchni wody lub też pod wodą. Nie przerywając snu, bezwiednie wynurzają się na powierzchnię, aby zaczerpnąć powietrza.



Foki szare w Bałtyku rodzą się zarówno na lodzie, jak i na brzegu. Ich niemowlęce futro (lanugo), które gubią po pierwszych trzech tygodniach życia, ma kremowo-białe zabarwienie. W tym czasie focze szczenię karmione jest przez matkę bardzo tłustym mlekiem, przez co gromadzi zapasy energii na pierwsze samodzielne tygodnie życia.

Fokarium


Stacja Morska im. Profesora Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu prowadzi ośrodek rehabilitacji fok, który niesie pomoc zwierzętom potrzebującym opieki i leczenia. Pacjenci ośrodka to głównie focze szczenięta.

Najgorętszy okres w naszej pracy przypada na wiosnę. Na przełomie lutego i marca na świat przychodzą foki szare, głównie na wybrzeżach północnego Bałtyku – w Finlandii, Estonii czy Szwecji. Pierwsze tygodnie życia małe foczki powinny być pod opieką mamy, ale niektóre z nich z różnych powodów zbyt wcześnie tracą z nimi kontakt i nie są gotowe na samodzielne życie.


Pomagam - jak to zrobić?



Swoją pracę plastyczną przedstawiającą fokę dodaj do Lino Bubas i jego stado

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Bracia miesiące

 Była w chacie gospodyni. Miała córkę i miała pasierbicę. Pasierbica była dobra, a córka była dokuczliwa.  Pasierbica zawsze miała główkę gładko przyczesaną, liczko umyte, sukienkę, choć biedniutką, ale czystą.  Córka była roztargana, często nieumyta, a jak jej się spódniczka ubłociła, to w takiej szargulicy wciąż chodziła. Ludzie na pasierbicę mówili: ładniutka, na córkę brzydulicha, więc macocha pasierbicy nie lubiła. Baśń Janiny Porazińskiej pt. "O dwunastu miesiącach" cały tekst Dlaczego luty a nie skuty?  Dlaczego maj zamiast zielony raj? W jaki sposób powstawały nazwy miesięcy roku? A to ciekawe : nazwy miesięcy Dopasuj fotografię do odpowiedniego miesiąca

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz  Zad.1 CLEAN