Przejdź do głównej zawartości

Eko= edukacja

 


"To, co robimy dzisiaj co będziemy robić w następnych latach, 
wywrze głęboki wpływ na kilka kolejnych tysiącleci" 
David Attenborough

Nasza planeta. Ocalmy ją!


Wzrost wiedzy przyrodniczej i postaw ekologicznych jest kluczowy dla zaangażowania się w ochronę środowiska i działania na rzecz poprawy i ochrony klimatu. Priorytetem są działania informacyjne i edukacyjne, zwiększające świadomość ekologiczną. Zachęcanie do odpowiedzialnej i ograniczonej konsumpcji, zasady zero waste, lokalne ekosystemy, zrównoważony rozwój to sposoby na odpowiedzialne, trwałe i skuteczne podnoszenie świadomości oraz ochronę przyrody.

W najnowszym raporcie ONZ w sprawie klimatu autorzy wskazują, że tempo postępujących zmian wywołanych działaniem człowieka nie ma precedensu. Uśredniony wzrost temperatur  na świecie w ciągu najbliższych 20 lat przekroczy 1,5 st. C. Każdy stopień globalnego ocieplenia będzie oznaczał wyższy wzrost lokalnych temperatur i zawirowania w obiegu wody w przyrodzie.



Klimatolodzy się mylili. Klimat Ziemi jest bardziej czuły, niż sądzono. 


Warto podkreślić znaczenie kampanii edukacyjnych w projektach ekologicznych, które służą wypracowaniu dobrych praktyk i angażują proekologicznie.

Nasz udział w Międzynarodowym projekcie eTwinning o nazwie Bee happy przedstawia współpracę i wzajemne działania ponad 20 szkół z kilku krajów europejskich i z całej Polski w zakresie nauki ochrony owadów zapylających. Wypracowane materiały Rezultaty projektu można wykorzystać do pracy z dziećmi, zainspirować się, a przede wszystkim kreować odpowiedzialną postawę wobec świata owadów.
 
Co możemy zrobić dla pszczół? Dbaj o pszczoły


Bałtyk się gotuje? Temperatura wody w Bałtyku nie powinna przekraczać 24 stopni Celsjusza, niestety morze tego lata ma 28 stopni Celsjusza. Ta zmiana jest tylko niekorzystna ale też zabójcza dla stworzeń żyjących w naszym morzu. Dlaczego?
Ciepła woda zawiera mniejszą ilość tlenu, a tlen jest niezbędny do życia roślin i zwierząt. Martwe strefy Bałtyku zajmują już 18%  jego powierzchni.



Co możemy zrobić, by zahamować katastrofę ekologiczną? Człowiek spowodował niekorzystne zmiany na naszej planecie. Najnowszy raport Międzynarodowego Panelu do spraw Zmian Klimatu wskazuje, że jeśli nie zatrzymamy wzrostu temperatur na Ziemi o 1,5 st. , to wzrośnie do poziomu 2, 7 st. ciepła. Wyższa temperatura Ziemi objawiać się będzie częstszymi klęskami żywiołowymi. Pozostało nam dwadzieścia kilka lat, aby temu zaradzić. Uciec przed katastrofą

Globalna zmiana klimatu wywarła bardzo niekorzystny wpływ na naturę: lodowce się skurczyły, ód na rzekach i jeziorach wcześniej się roztapia, drzewa kwitną o wiele szybciej, podnosi się poziom mórz, coraz częstsze są pożary lasów, okresy suszy i powodzi.



Zmieniliśmy klimat, zmieńmy siebie!

"Lata 2011–2020 były najcieplejszą dekadą w historii, a średnia temperatura na świecie w 2019 r. wyniosła 1,1 °C powyżej poziomu sprzed epoki przemysłowej. Globalne ocieplenie wywołane przez człowieka rośnie obecnie w tempie 0,2 °C na dziesięć lat.

Wzrost o 2 °C w stosunku do temperatury w okresie przedindustrialnym wiąże się z poważnymi negatywnymi skutkami dla środowiska naturalnego oraz zdrowia i dobrostanu ludzi. Między innymi powoduje znacznie większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych i potencjalnie katastrofalnych zmian w środowisku globalnym." 👉 Przyczyny zmian klimatu

Silne ocieplanie się klimatu jest widoczne w każdym zakątku Ziemi. W Polsce w ostatnich latach średnia temperatura miesięcy letnich wzrosła o 1,5 stopnia C, temperatura miesięcy zimowych o 1,7 stopnia C. Maleje również średnia liczba dni bardzo mroźnych. Wyjątkowo mocno wzrosła roczna liczba dni upalnych,






Komentarze

  1. Magazynowanie energii rewolucjonizuje sposób, w jaki widzimy dostawy i zużycie energii. Strony o tej tematyce rzucają światło na innowacje, które formują ekologiczną przyszłość energetyki. https://e-magazyny.pl/category/aktualnosci/elektromobilnosc/

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza