Przejdź do głównej zawartości

Zeszyt OK

 

rys. Danuta Sterna

Na czym polega różnica pomiędzy standardowym ocenianiem a ocenianiem kształtującym?

Ocenianie kształtujące polega na pozyskiwaniu w trakcie nauczania informacji, które pozwolą rozpoznać, jak przebiega proces uczenia się, aby:

- nauczyciel modyfikował dalsze nauczanie,

- uczeń otrzymywał informację zwrotną pomagającą mu się uczyć.

Atmosfera sprzyjająca uczeniu się:

- trwale wzmacnia w uczniach poczucie ich wartości,

- zwiększa zaangażowanie uczniów w naukę,

- zachęca uczniów do samodzielności,

- stwarza uczniom warunki do współpracy,

- pogłębia u uczniów świadomość procesu uczenia,

- pozwala uczniom wziąć odpowiedzialność za własną naukę. 

O ocenianiu kształtującym możemy myśleć, jako o zmianie sposobu myślenia o nauczaniu. Zmiana polega na przejściu od nauczania - poprzez testowanie wiedzy, do wzmacniania uczniów - poprzez bazowanie na ich mocnych stronach,  zainteresowaniach i potrzebach. 

Rodzice – bardzo ważny czynnik w pracy szkoły. Szczególnie, gdy mamy do czynienia z młodszym dzieckiem. Rodzice mogą pomóc zarówno swojemu dziecku w nauce, jak i nauczycielowi w nauczaniu.



📔 Zeszyt OK



rys. Danuta Sterna
 

Strategia I. Określanie i wyjaśnianie uczniom celów uczenia się i kryteriów sukcesu.

Cel 

Lekcja bez celu jest bezcelowa. Każda lekcja musi mieć swój cel.

Kryteria sukcesu  Na Co Be Zu

Określenie - faktów, dowodów, które pokażą nauczycielowi i uczniowi, czy cel lekcji został osiągnięty.

Strategia II. Organizowanie w klasie dyskusji, zadawanie pytań i zadań, dających informacje, czy i jak uczniowie się uczą.

Techniki pozyskiwania informacji - druga strategia OK
- karty A B C D
- światła
- zdania podsumowujące
- pytania uczniów



Strategia III. Udzielanie uczniom takich informacji zwrotnych, które umożliwiają ich widoczny postęp

Techniki III strategii
- informacja zwrotna w postaci tabeli z wykorzystaniem Nacobezu
- Informacja zwrotna w formie komentarza
 - korona

Informacja zwrotna jest niezwykle istotnym czynnikiem rozwoju ucznia, jego motywacji do dalszej pracy. Dobra informacja zwrotna zawiera wskazanie dobrych stron pracy ucznia, wskazanie błędów w pracy oraz wskazówki, jak można je poprawić.

Strategia IV. Umożliwianie uczniom, by korzystali wzajemnie ze swojej wiedzy i umiejętności..

Techniki IV strategii
- praca w grupach i parach
- wzajemne nauczanie
- ocena koleżeńska

Strategia V. Wspomaganie uczniów, by stali się autorami procesu własnego uczenia się.

Główne filary V strategii:
·        wiara w swoje możliwości
·        motywacja do nauki i zaangażowanie
·        odpowiedzialność

Główne motory V strategii:   
·        docenianie
·        samoocena
·        wybór
·        samodzielność
·        samoocena
·        wybór
·        samodzielność
·        pytania kluczowe
·        powiązanie wiedzy  z rzeczywistością
·        stawianie wyzwań
·        wiara w możliwości ucznia




rys. Danuta Sterna

Kryteria sukcesu dla poszczególnych aktywności:

  • Piszemy listy


  • Piszemy opis



  • Piszemy opowiadanie



  • Recytujemy




Komentarze

  1. Szkoły Zgora https://szkoly.zgora.pl/! Świetne liceum dla dorosłych. Zapisałem się, zdałem wszystkie egzaminy i nabyłem stosowne kwalifikacje, by podjąć pracę w zawodzie. Rewelacja!

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...