Przejdź do głównej zawartości

Wirtualne podróże II


Z wielką chęcią przystępujemy do II edycji Wirtualnych podróży prowadzonych na kanale Nauka w plecaku przez panią Sabinę Piłat 👧👦 

Podczas trwania projektu realizowane są Podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023:

  1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
  2. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych.
  3. Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.

Najważniejsze założenia projektu
  • Projekt edukacyjny „Wirtualne podróże” skierowany jest do szkół, przedszkoli i placówek edukacyjnych. 
  • W projekcie mogą wziąć udział także rodzice z dziećmi pracujący w trybie edukacji domowej. 
  • Do projektu mogą przystąpić placówki z terenu Polski, jak i z zagranicy.
  • Projekt zakłada realizację zadań zaproponowanych przez organizatora. 
  • Zadania można realizować zarówno w takcie pracy stacjonarnej, jak i zdalnej. 
  • Organizatorem projektu jest Sabina Piłat „Nauka w plecaku”.
  • Udział w projekcie jest bezpłatny. 
  • Projekt rekomendowany dla klas 0-5. 
💓Projekt rozwija takie kompetencje, jak: wiedza o świecie, kreatywność, skupienie,  otwartość, akceptacja. 
🙋Udział w projekcie jest okazją do nawiązania współpracy i znajomości z nauczycielami i zespołami klasowymi z różnych części świata.  
✌W czasie zadań wykonywanych w ramach projektu „Wirtualne podróże” realizowane są zapisy z podstawy programowej. 




  1. "Czym jest podróż?"- pierwsze spotkanie na żywo w ramach II Edycji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego "Wirtualne Podróże". 
17 X 2022

Dzisiejsze spotkanie z Nauką  w plecaku poświęcone było podróżowaniu. Zastanawialiśmy się, co to znaczy podróżować? Czym można podróżować? Co potrzebne jest w podróży? Czy podróżować trzeba zawsze daleko? Gdzie możemy podróżować?

Nauczyliśmy się rysować walizkę podróżną, Jednak najciekawszym elementem podróży okazały się : gotowalnia (szafa  do przygotowania się do wyjścia) oraz walizeczka na filiżankę. Takie dawne "urządzenia" oraz walizki i kufry do podróży można zobaczyć w Muzeum 
Kto lubił podróżować? Kim są najwięksi podróżnicy? Poznaliśmy Krzysztofa Kolumba, Marco Polo i Ferdynanda Magellana. Było, jak zawsze, niezwykle ciekawie. Przypomnieliśmy sobie też postać Hansa Christiana Andersena.


2. "Jaka jest stolica Polski?"-  jakim jest miastem i co ciekawego można tam zobaczyć i robić?- drugie spotkanie na żywo. 👉  #2 Lekcja na żywo

Tym razem wybraliśmy się na wycieczkę do stolicy Polski! Dowiedzieliśmy się  kilku nowych ciekawostek na temat Warszawy. Nie wiedzieliśmy, jak długo jest naszą stolicą i zobaczyliśmy po raz pierwszy, co ciekawego i będącego symbolem Warszawy można w niej zobaczyć i zwiedzić. Nauczyliśmy się ładniej rysować polska oraz warszawska flagę.

Jak wygląda historyczna Warszawa? Znaliśmy Syrenkę, jednak o królu Zygmuncie słyszeli tylko nieliczni. Tak samo było ze Złotą kaczką. Jak wygląda nowoczesna Warszawa? Chłopcy wiedzieli, jak wygląda Stadion Narodowy, niektórzy już na nim byli. Jednak jakie barwy ma Warszawa? Tego nie wiedzieliśmy.



Najbardziej zaskoczyło nas pytanie dotyczące sposobu podróżowania po Warszawie. Nie wiedzieliśmy, że można jeździć trolejbusem a nawet pływać kajakiem po Wiśle.



"Świąteczne podróże"- pod takim tytułem 16 grudnia odbyło się trzecie spotkanie z Nauką w plecaku.  Szukaliśmy odpowiedzi na pytania:
🎅 Jakie podróże warto zaplanować w świątecznym czasie? 
🎄 Co kojarzy się ze świętami? 
🎅 Do jakich zwierząt można porównać renifery?
🎄 Kto pomaga Mikołajowi?
🎅 Czy świąteczne drzewka wszędzie wyglądają tak samo?

Dowiedzieliśmy się, że nie wszędzie na świecie na Boże Narodzenie ustrojone są świerki i jodły, ale też palmy kokosowe. Odwiedziliśmy świąteczne jarmarki w Niemczech, Szwajcarii i Holandii. Odwiedziliśmy św. Mikołaja w jego wiosce w Laponii oraz poznaliśmy przodka choinki. 


Dowiedzieliśmy się, że nie wszyscy Polacy na Wigilię jedzą makiełki. w okolicach Warszawy popularna jest kutia, czyli słodki przysmak, potrawa wigilijna przygotowana z gotowanej pszenicy z makiem i bakaliami.



17 marca czwarte spotkanie z Nauką w plecaku pt. "Wiosna"


W trakcie lekcji poszukamy odpowiedzi na pytania:
➡️ Czy to już wiosna? 
➡️ Jak poznać wiosnę?
➡️ Gdzie cały rok jest wiosna?
➡️ Po co nam wiosna?



Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza