Przejdź do głównej zawartości

Przygoda z książką

 


Rozpoczynamy  Akcję czytelniczą "Czytam sobie 1 klasa". Jej zadaniem jest dotrzeć do wszystkich dzieci, z różnymi doświadczeniami i temperamentami. U jednych wzmacniać nawyki i pomagać w nauce czytania, a u drugich rozbudzać i budować je na nowo.


Spotkanie w bibliotece 9XI
📖📚 Pani bibliotekarka Magdalena Antkowiak wprowadziła pierwszaki w świat literatury pięknej i zapoznała je z zasadami korzystania z biblioteki.

 
📔📚Młodzi adepci czytania wykazali się sporą znajomością bajek i baśni, co udowodnili podczas rozwiązywania zagadek  i kojarzenia rekwizytów z bohaterami znanych baśni.
 

📔📚 Wskazówki dla opiekunów młodych adeptów czytania:
📔📚 Pierwsza wspólnie przeczytana książka to książeczka autorstwa Justyny Bednarek zatytułowana  "Dom"

 

 

📔📚 Spotkanie z Lottą z ulicy Awanturników Astrid Lindgren

To niezwykle piękna i ważka tematycznie książeczka. Pięcioletnia Lotta po niemiłym śnie wstaje z łóżka lewą nogą i nic jej się nie podoba. Niszczy nielubiany sweterek i przerażona nieodwracalnością tego faktu - ucieka z domu.
Jak trudno jest przyznać się do zniszczenia nielubianego sweterka i powiedzieć "przepraszam"! Gdy ma się pięć lat, jedynym rozwiązaniem wydaje się ucieczka z domu. I tylko miłość i zrozumienie dorosłych może sprawić, że tak zaczęty dzień nie stanie się katastrofą, ale ważnym doświadczeniem. 

"Cukierku, ty łobuzie" autorstwa Waldemara Cichonia

Wspólne czytanie na dywanie? O tak, bardzo to lubimy i poznajemy przygody niezwykłego kota i jego małego opiekuna Marcela. O przygodach kota Cukierka, które zostały pięknie zilustrowane przez Dariusza Wanata opowiada nam autor książki Waldemar Cichoń.

 

 

Co wspólnego ma kot ze słoniem? Jakie ciekawostki skrywa? 
Poznajemy niezwykły koci świat 👉🐅🐆🐈🐱🐯🐾


"Życie to najbardziej zdumiewająca bajka"

Co Śniegowy Bałwan widzi przez okno? Czego pragnie najbardziej? Jakie pory roku występują w  baśni i jak wpływają na Śniegowego Bałwana? Czy sytuacja Śniegowego Bałwana na końcu baśni czegoś nas uczy? Co to znaczy " mieć otwarte oczy"?







“Bzowa Babuleńka” to druga baśń autorstwa H.C. Andersena, którą poznały pierwszaki. W baśni ta postać zamieniła się w młodziutką dziewczynę i trzymając za rękę chłopca razem wyruszyły w podróż na wieś. Podziwiają piękno duńskiej przyrody, zachwycają się każdą porą roku, marzą, pracują i spędzają razem życie. Jak tą baśń  zrozumieli najmłodsi uczniowie?

Niezwyczajne skarpetki

Przygody 10 skarpetek, które w swojej książce opisała Justyna Bednarek to zbiór ciekawych, interesujących i zaskakujących małych uczniów historyjek. Uczniowie słuchali oraz czytali kolejne przygody z wielkim zainteresowaniem.  Sam fakt, że skarpetki rozpływały się w powietrzu, wybierały wolność, aby spełnić swoje marzenia  był intrygujący. Tajemnice zostały rozszyfrowane a lektura wpłynęła na rozwój wyobraźni i znacznie poszerzyła słownictwo pierwszaków.



Co o skarpetkach sądzą pierwszaki?  👉Niesamowite przygody 10 skarpetek

Lekturniki

Lekturnik to cenne narzędzie dla uczniów, które pomaga w lepszym zrozumieniu i utrwaleniu treści samodzielnie czytanych książek.  Przygotowując lekturnik, uczniowie muszą przypomnieć sobie treść książeczki. To pomaga w utrwaleniu wiedzy. Zapisując autora książki, jej tytuł. głównych bohaterów adepci czytania ćwiczą uważność, rozwijają swój słownik oraz kreatywność.

Ach, jaka piękna jest Panama !

Urocza, prosto napisana i równie świetnie narysowana opowieść o przyjaźni i marzeniach Misia i Tygryska urzekła wszystkich pierwszaków. Tak jak mali bohaterowie, których przyjaźń jest tak wielka, dzieci uwielbiają przygody. Bohaterowie tej mini powieści opuszczają swój spokojny domek, by dojść do pachnącej bananami Panamy, choć nie wiedzą nawet, gdzie jej szukać. Uczniowie tworzyli mapy ich wyprawy, rozmawiali, po czym można poznać przyjaciela i odkrywali z małymi przyjaciółmi, co jest największym skarbem każdego z nas. 

Co było największym skarbem Misia i Tygryska? - 📹 opowiadają pierwszaki 📹

Przygody literki rz 👉👀👀

Kapelusz pani wrony

"Kapelusz pani Wrony" autorstwa Danuty Parlak to dowcipne i mądre, niosące przesłanie opowiadania, których akcja toczy się na łonie przyrody, między innymi w lesie, w ogrodzie i na łące. Bohaterami opowiadań są zwierzęta, jednak ich przygody i problemy, z którymi się borykają, pomagają młodszym uczniom wczuć się w ich role.  Co z tych historii zabierają ze sobą uczniowie klasy pierwszej?


Jaki bohater lektury najbardziej zainspirował pierwszaków? O tym, co było dla nich najciekawsze i co najbardziej im się podobało opowiadają sami: Mój ulubiony bohater


120 przygód Koziołka Matołka

Słynny koziołek, którego przygody poznają czytelnicy od 100 lat niezmiennie bawi każdego, kto go poznaje. Pomimo, ze nie grzeszy zbytnio mądrością, ujmuje prostotą, pogodą ducha i zjednuje sobie nowych przyjaciół. Często przytrafiają się Koziołkowi trudne sytuacje , miewa pouczające przygody ale zawsze wychodzi z nich cało i z uśmiechem na twarzy. 




  • Jakie kraje razem z uczniami postanowił odwiedzić Koziołek Matołek? Oczywiście Francję i Wielka Brytanię.

 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...