Przejdź do głównej zawartości

Przygoda z książką

 


Rozpoczynamy  Akcję czytelniczą "Czytam sobie 1 klasa". Jej zadaniem jest dotrzeć do wszystkich dzieci, z różnymi doświadczeniami i temperamentami. U jednych wzmacniać nawyki i pomagać w nauce czytania, a u drugich rozbudzać i budować je na nowo.


Spotkanie w bibliotece 9XI
📖📚 Pani bibliotekarka Magdalena Antkowiak wprowadziła pierwszaki w świat literatury pięknej i zapoznała je z zasadami korzystania z biblioteki.

 
📔📚Młodzi adepci czytania wykazali się sporą znajomością bajek i baśni, co udowodnili podczas rozwiązywania zagadek  i kojarzenia rekwizytów z bohaterami znanych baśni.
 

📔📚 Wskazówki dla opiekunów młodych adeptów czytania:
📔📚 Pierwsza wspólnie przeczytana książka to książeczka autorstwa Justyny Bednarek zatytułowana  "Dom"

 

 

📔📚 Spotkanie z Lottą z ulicy Awanturników Astrid Lindgren

To niezwykle piękna i ważka tematycznie książeczka. Pięcioletnia Lotta po niemiłym śnie wstaje z łóżka lewą nogą i nic jej się nie podoba. Niszczy nielubiany sweterek i przerażona nieodwracalnością tego faktu - ucieka z domu.
Jak trudno jest przyznać się do zniszczenia nielubianego sweterka i powiedzieć "przepraszam"! Gdy ma się pięć lat, jedynym rozwiązaniem wydaje się ucieczka z domu. I tylko miłość i zrozumienie dorosłych może sprawić, że tak zaczęty dzień nie stanie się katastrofą, ale ważnym doświadczeniem. 

"Cukierku, ty łobuzie" autorstwa Waldemara Cichonia

Wspólne czytanie na dywanie? O tak, bardzo to lubimy i poznajemy przygody niezwykłego kota i jego małego opiekuna Marcela. O przygodach kota Cukierka, które zostały pięknie zilustrowane przez Dariusza Wanata opowiada nam autor książki Waldemar Cichoń.

 

 

Co wspólnego ma kot ze słoniem? Jakie ciekawostki skrywa? 
Poznajemy niezwykły koci świat 👉🐅🐆🐈🐱🐯🐾


"Życie to najbardziej zdumiewająca bajka"

Co Śniegowy Bałwan widzi przez okno? Czego pragnie najbardziej? Jakie pory roku występują w  baśni i jak wpływają na Śniegowego Bałwana? Czy sytuacja Śniegowego Bałwana na końcu baśni czegoś nas uczy? Co to znaczy " mieć otwarte oczy"?







“Bzowa Babuleńka” to druga baśń autorstwa H.C. Andersena, którą poznały pierwszaki. W baśni ta postać zamieniła się w młodziutką dziewczynę i trzymając za rękę chłopca razem wyruszyły w podróż na wieś. Podziwiają piękno duńskiej przyrody, zachwycają się każdą porą roku, marzą, pracują i spędzają razem życie. Jak tą baśń  zrozumieli najmłodsi uczniowie?

Niezwyczajne skarpetki

Przygody 10 skarpetek, które w swojej książce opisała Justyna Bednarek to zbiór ciekawych, interesujących i zaskakujących małych uczniów historyjek. Uczniowie słuchali oraz czytali kolejne przygody z wielkim zainteresowaniem.  Sam fakt, że skarpetki rozpływały się w powietrzu, wybierały wolność, aby spełnić swoje marzenia  był intrygujący. Tajemnice zostały rozszyfrowane a lektura wpłynęła na rozwój wyobraźni i znacznie poszerzyła słownictwo pierwszaków.



Co o skarpetkach sądzą pierwszaki?  👉Niesamowite przygody 10 skarpetek

Lekturniki

Lekturnik to cenne narzędzie dla uczniów, które pomaga w lepszym zrozumieniu i utrwaleniu treści samodzielnie czytanych książek.  Przygotowując lekturnik, uczniowie muszą przypomnieć sobie treść książeczki. To pomaga w utrwaleniu wiedzy. Zapisując autora książki, jej tytuł. głównych bohaterów adepci czytania ćwiczą uważność, rozwijają swój słownik oraz kreatywność.

Ach, jaka piękna jest Panama !

Urocza, prosto napisana i równie świetnie narysowana opowieść o przyjaźni i marzeniach Misia i Tygryska urzekła wszystkich pierwszaków. Tak jak mali bohaterowie, których przyjaźń jest tak wielka, dzieci uwielbiają przygody. Bohaterowie tej mini powieści opuszczają swój spokojny domek, by dojść do pachnącej bananami Panamy, choć nie wiedzą nawet, gdzie jej szukać. Uczniowie tworzyli mapy ich wyprawy, rozmawiali, po czym można poznać przyjaciela i odkrywali z małymi przyjaciółmi, co jest największym skarbem każdego z nas. 

Co było największym skarbem Misia i Tygryska? - 📹 opowiadają pierwszaki 📹

Przygody literki rz 👉👀👀

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza