Przejdź do głównej zawartości

Dlaczego w rodzinie

Dlaczego świętujemy rodzinnie? Czy wszyscy ubieramy choinkę w domu? Czy masz ulubione ozdoby choinkowe? Czy choinka twoich dziadków wygląda tak samo?


Cel: znam tradycje związane ze świętami Bożego Narodzenia 

NaCoBeZU:

  1. opowiadam, jakie są tradycje związane z Bożym Narodzeniem i wyjaśniam znaczenie kilku z nich; 
  2. tworzę tradycyjną ozdobę świąteczną;
  3. wyjaśniam, jakie są różnicę między dniem świątecznym, a czasem codziennym. 



  1. Dlaczego ubieramy choinkę? Od kiedy w Polsce jest taka tradycja? Posłuchaj pani Małgorzaty Oleszkiewicz, która jest etnografem, czyli specjalistą, który zajmuje się odkrywaniem, badaniem i opisywaniem różnych kultur i ludów na całym świecie.
  2. Odpowiedz na pytania:
    1.  Jak kiedyś przystrajano choinki?’
    2.  Z czego wykonywano ozdoby? 
    3. Dlaczego do domu wnoszono słomę? 
    4. Czym były podłaźniczki? 
    5. Jaka ozdoba była najważniejsza na podłaźniku? 
  3. Przyjrzyj się obrazkowi i zastanów, czym różnią się dni zwykłe od dni świątecznych: 
    1. Ile czasu poświęcacie na zabawę w normalny dzień a ile w Wigilię? 
    2. Ile czasu poświęcacie na naukę w Wigilię? 
    3. Jak określamy czas Bożego Narodzenia? 
    4. Po co ludziom czas świąteczny?


 4. Jakimi zmysłami można rozpoznać święta? Co można poczuć? Co można usłyszeć? 

  1. Po czym czujecie, że święta się zbliżają? 
  2. Czy w świąteczny, bożonarodzeniowy dzień, wasz dom pachnie inaczej niż zwykle? 
  3. Czym pachnie?

5. Jakie tradycyjne potrawy znajdują się na stole w Twoim domu? Narysuj i napisz, kto je przygotowuje.

Swój rysunek umieść w TUTAJ

Dla chętnych:

Wigilijne potrawy

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza