Przejdź do głównej zawartości

W przestrzeni kosmicznej

 

🪐🌟Układ słoneczny to ciekawy i ważny temat do poznania przez dzieci. Jak uczniowie klasy pierwszej wyobrażają sobie układ planetarny? Co już wiedzą na ten temat?

Rozpoznają planety Układu Słonecznego, wiedzą, czym jest planeta a czym gwiazda. Potrafią rozpoznać podstawowe gwiazdozbiory i zdają sobie sprawę, dlaczego odkrycie Mikołaja Kopernika zmieniło życie wielu ludzi na Ziemi. Wiedzą, że Słońce, gwiazda dostarczająca energii świetlnej i cieplnej, która umożliwia istnienie życia na Ziemi pełni centralną rolę w Układzie Słonecznym, będąc siłą przyciągającą, która utrzymuje planety i inne obiekty na ich orbitach.

 

Układ Słoneczny to obok niezwykle ciekawej nauki o naszej galaktyce wdzięczny temat do nauki matematyki oraz rozwijania myślenia, kreatywności, poszerzania słownictwa. Możemy ćwiczyć u małych adeptów nauki logiczne myślenie, cierpliwość, uważność, koncentrację i skupienie.


Tangram to zabawa dająca wiele korzyści. Układanie tangramu wymaga od nas, abyśmy z siedmiu prostych kształtów stworzyli różne wzory i figury. Ćwiczy wyobraźnię, pomysłowość i zdolność do rozwiązywania problemów. Pomaga lepiej rozumieć i operować na kształtach geometrycznych, ich własnościach, symetrii i proporcjach. Wymaga precyzyjnego manipulowania elementami, dopasowywania ich do siebie i utrzymywania równowagi.
Tworzenie słów z części liter jednego wyrazu to ciekawa i przydatna umiejętność, która rozwija mózg. Dlaczego warto to ćwiczyć?
  • Po pierwsze to ćwiczenie poprawia pamięć. Aby utworzyć nowe słowo z liter, trzeba zapamiętać, jakie litery są dostępne, jakie słowa już utworzono i jakie są poprawne.  Ćwiczy się pamięć krótko- i długotrwałą, a także koncentrację i uwagę.
  • Po drugie rozwija kreatywność. ponieważ wymaga pomysłowości i wyobraźni. 
  • Poszerza słownictwo. Tworzenie słów z liter pomaga odkrywać nowe słowa lub przypominać sobie te zapomniane. 
  • Stymuluje obie półkule mózgu, a tym samym wpływa na zwiększenie jego efektywności. Tworzenie słów z liter angażuje zarówno lewą, jak i prawą półkulę mózgu. Lewa półkula odpowiada za logiczne i analityczne myślenie, a także za język i matematykę. Prawa półkula odpowiada za intuicyjne i holistyczne myślenie, a także za sztukę i muzykę. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza