Przejdź do głównej zawartości

Nasz Code Week 2023

 


Tegoroczny Code Week dobiegł końca. Dołączyliśmy do miliona organizatorów i uczestników. 🔅🔓


   📶📡 Jakie korzyści kodowanie przynosi uczniom? 
   📶📡 Jak na tym zyskają nauczyciele?
W erze cyfrowej program nauczania informatyki powinien obejmować podstawy kodowania oraz rozwój kluczowych kompetencji związanych z myśleniem obliczeniowym, takich jak rozwiązywanie problemów, współpraca i umiejętności analityczne.

Zainspirowaliśmy się działaniami Europejskiego Tygodnia Kodowania i przyłączyliśmy do  rozwijania własnych umiejętności kodowania, myślenia obliczeniowego,  by rozwijać nowe pomysły i wraz z innymi przyczyniać się do wprowadzania innowacji na przyszłość.

Najmłodsi uczniowie rozpoczęli naukę kodowania od odszukania zakodowanych jesiennych ilustracji, układania sudoku oraz układania kolorowych kubków z zamianą kolorów i kierunków.

Uczniowie klas czwartych i piątych wykorzystywali kody w grze "Cody Roby Złap robota". Uczniowie  współpracowali i współzawodniczyli. Zrozumieli podział ról na programistę (Cody) i robota (Roby). Poznali poprzez zabawę programistyczną pojęcie instrukcji prostej i zestawu instrukcji.  Nauczyli się, że rozwiązaniem problemu może być ciąg instrukcji prostych i sprawdzali poprawność wybranego programu, przeprowadzając symulację jego działania. Otrzymali okazję, aby zrozumieć, że programowanie wymaga w większym stopniu myślenia niż technologii.

Najstarsi uczniowie klasy szóstej i siódmych projektowali i modelowali obiekty 3D w Minecraft Education, rozwijali umiejętności potrzebne do pracy w zespole oraz umiejętności refleksji, budowania kryteriów do oceny koleżeńskiej. Okazało się, że jest to ogromne wyzwanie dla uczniów. Wielu nie potrafi zalogować się na czas, aby dołączyć do swojego zespołu. Bardzo trudna jest też dla uczniów komunikacja w zespole- uczniowie nie zauważają, że budując świat- budują go obok siebie, ale każdy z nich buduje swój. Umiejętności współpracy uczniów są na etapie zalążka- udzielają sobie pomocy koleżeńskiej, aby rozpocząć grę.

Nauka kodowania może pomóc uczniom w osiągnięciu wysokiego poziomu kompetencji cyfrowych i lepszym zrozumieniu otaczającego ich świata, a także zwiększyć ich szanse na odniesienie sukcesu w życiu osobistym i zawodowym.
Tydzień Kodowania oferuje wszystkim uczniom możliwość podjęcia pierwszych kroków w kierunku tworzenia treści cyfrowych poprzez zapewnienie szkołom i nauczycielom bezpłatnych możliwości rozwoju zawodowego, materiałów dydaktycznych, wyzwań międzynarodowych i programów wymiany.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza