Przejdź do głównej zawartości

Śladami artysty

 Wyprawa Odkrywców 


Dzień Dziecka spędziliśmy poszukując skarbu..
Pociągiem dojechaliśmy do Wolsztyna. Wędrowaliśmy ulicami miasta śladami wolsztyńskiego przedwojennego artysty malarza i rzeźbiarza Marcina Rożka. Trasa naszej wyprawy zaprojektowana została w wielkopolskim Queście zatytułowanym "Wolsztyn. Spotkanie  z Marcinem Rożkiem"
Na czym polegają questy?
QUESTY są to Wyprawy Odkrywców czyli  gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają ani obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w przygotowanej dla uczestników questu ulotce  dociera się do skarbu,  w którym ukryta jest pieczęć. Istotą tej zabawy jest jej wymiar edukacyjny. Uczestnik gry poznaje historię, kulturę czy walory przyrodnicze wybranego miejsca. 


Naszą zabawę rozpoczęliśmy od miejsca, w którym przez kilkanaście lat mieszkał i tworzył swoje dzieła  Marcin Rożek. Najpierw dowiedzieliśmy się kim był i czym wsławił się dla Ojczyzny. Informacje umieszczone na fasadzie pięknej willi wskazały nam kierunek wyprawy.
 
Dochodząc do promenady niełatwo było nam odszukać popiersia sześciu osób. Ukryte bowiem były  wśród bujnej roślinności. Jednak spostrzegawczej turystce Lenie udało się szybko je zauważyć.
 
Wędrowaliśmy promenadą nad jeziorem obserwując jej zaułki. W parku poznaliśmy historyczne ciekawostki dotyczące miejsca ujścia Dojcy do jeziora i bajkową przystań. 
Dasze kroki zaprowadziły nas do sławnego dębu z wyrytymi twarzami. To tu ponad 100 lat temu Marcin Rożek wyrzeźbił na konarze drzewa twarze mitycznych postaci Fauna  i Meduzy. Dziś na drzewie można dodatkowo zauważyć postać diabła.
Przyjemny spacer w parku zakończyliśmy przed wolsztyńskim pałacem. Tutaj ukryte zostały kolejne wskazówki dotyczące naszej wędrówki. Jeden ze znaków znajduje się nad wejściem do pałacu. Kolejne odszukaliśmy w pobliżu pałacu i kaplicy. 
Okazało się, że skarb jest ukryty w samym centrum Wolsztyna przy ruchliwej ulicy. Znajduje się na chodniku nieopodal figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Po odrysowaniu ukrytego znaku zdobyliśmy pieczątkę. Tym samym zdobyliśmy z wyprawy pamiątkę.
Piękny Dzień Dziecka spędziliśmy na rozwiązywaniu zagadek, wspólnej zabawie i zakończyliśmy smacznymi lodami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...