Przejdź do głównej zawartości

Śladami artysty

 Wyprawa Odkrywców 


Dzień Dziecka spędziliśmy poszukując skarbu..
Pociągiem dojechaliśmy do Wolsztyna. Wędrowaliśmy ulicami miasta śladami wolsztyńskiego przedwojennego artysty malarza i rzeźbiarza Marcina Rożka. Trasa naszej wyprawy zaprojektowana została w wielkopolskim Queście zatytułowanym "Wolsztyn. Spotkanie  z Marcinem Rożkiem"
Na czym polegają questy?
QUESTY są to Wyprawy Odkrywców czyli  gry terenowe polegające na poszukiwaniu skarbów. Nie wymagają ani obsługi ani znakowania w terenie, dlatego, w odróżnieniu od podchodów lub gier miejskich, można w nie grać niemal w każdej chwili. Podstawą zabawy jest wędrówka trasą questu w terenie. Rozwiązując zadania i zagadki umieszczone w przygotowanej dla uczestników questu ulotce  dociera się do skarbu,  w którym ukryta jest pieczęć. Istotą tej zabawy jest jej wymiar edukacyjny. Uczestnik gry poznaje historię, kulturę czy walory przyrodnicze wybranego miejsca. 


Naszą zabawę rozpoczęliśmy od miejsca, w którym przez kilkanaście lat mieszkał i tworzył swoje dzieła  Marcin Rożek. Najpierw dowiedzieliśmy się kim był i czym wsławił się dla Ojczyzny. Informacje umieszczone na fasadzie pięknej willi wskazały nam kierunek wyprawy.
 
Dochodząc do promenady niełatwo było nam odszukać popiersia sześciu osób. Ukryte bowiem były  wśród bujnej roślinności. Jednak spostrzegawczej turystce Lenie udało się szybko je zauważyć.
 
Wędrowaliśmy promenadą nad jeziorem obserwując jej zaułki. W parku poznaliśmy historyczne ciekawostki dotyczące miejsca ujścia Dojcy do jeziora i bajkową przystań. 
Dasze kroki zaprowadziły nas do sławnego dębu z wyrytymi twarzami. To tu ponad 100 lat temu Marcin Rożek wyrzeźbił na konarze drzewa twarze mitycznych postaci Fauna  i Meduzy. Dziś na drzewie można dodatkowo zauważyć postać diabła.
Przyjemny spacer w parku zakończyliśmy przed wolsztyńskim pałacem. Tutaj ukryte zostały kolejne wskazówki dotyczące naszej wędrówki. Jeden ze znaków znajduje się nad wejściem do pałacu. Kolejne odszukaliśmy w pobliżu pałacu i kaplicy. 
Okazało się, że skarb jest ukryty w samym centrum Wolsztyna przy ruchliwej ulicy. Znajduje się na chodniku nieopodal figury Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Po odrysowaniu ukrytego znaku zdobyliśmy pieczątkę. Tym samym zdobyliśmy z wyprawy pamiątkę.
Piękny Dzień Dziecka spędziliśmy na rozwiązywaniu zagadek, wspólnej zabawie i zakończyliśmy smacznymi lodami.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza