Przejdź do głównej zawartości

Działamy dla Ziemi

 Godziną dla Ziemi WWF działacze i pracownicy WWF a także zwykli ludzie coraz bardziej zatrwożeni stanem naszej Ziemi  pokazują i wskazują konieczność większego zainteresowania się i wspomagania ginącej przyrody. 


Co niedźwiedź, sóweczka i ryś robiły na warszawskiej ,,patelni”? Najnowszym flashmobem tancerki zwracały uwagę, że zagrożone gatunki mają coraz mniej miejsca do życia, ale uwaga, niszczenie przyrody to także problem dla nas, ludzi, bo środowisko pozwala nam... żyć! 

Tancerki,  które wcieliły się w role dzikich zwierząt i w godzinie szczytu tańczyły pośród mijającego je tłumu w samym centrum Warszawy! Przechodnie patrzący na pląsające między wieżowcami niedźwiedzie, rysie i sóweczki byli tak samo zdezorientowani jak dzikie zwierzęta, gdy w środku ich lasu nagle powstaje autostrada lub osiedle... 

STOP WILD LIFE CRIME


Co możemy zrobić?

NIE MARNUJ ŻYWNOŚCI!

  1. W Europie wyrzuca się średnio ok. 179 kg żywności/osobę rocznie. Szacuje się, że w samej Polsce wynik ten wynosi aż 235 kg, gdzie do kosza najczęściej trafia aż 50% kupionego pieczywa oraz 1/3 warzyw i wędlin.  
  2. Ponad 20% produkcji gazów cieplarnianych dotyczy produkcji, przetwarzania oraz transportu żywności. Powstający w czasie psucia się żywności metan, jest prawie dwudziestokrotnie bardziej niebezpiecznym gazem cieplarnianym niż CO2. 
  3. Ponadto, produkcja żywności wymaga dużych nakładów ze strony środowiska, głównie wody i energii, które są marnotrawione wraz z wyrzuconą żywnością. Wyrzucenie do kosza 1 kg wołowiny wiąże się ze zmarnowaniem od 5 do 10 ton wody użytej na jej wyprodukowanie.

OSZCZĘDZAJ PAPIER!


  1. Aż 7 z 10 krajów o największym zużyciu papieru na mieszkańca znajduje się w Europie. Polska plasuje się na 19. miejscu na świecie – rocznie zużywamy 143 kg papieru na osobę. 
  2. Produkcja papieru charakteryzuje się dużym śladem węglowym. W praktyce oznacza to nie tylko wycinanie drzew, które są naszym sprzymierzeńcem w walce o czyste powietrze i odgrywają ogromną rolę w łagodzeniu zmian klimatu, ale także konieczność zużycia olbrzymich ilości wody i energii.
  3. 1,5 miliarda faktur papierowych rocznie wystawianych w Polsce oznacza wycinkę 255 tysięcy drzew, zużycie 120 tysięcy MWh energii elektrycznej oraz ok. 6,6 miliardów litrów wody (30 000 basenów olimpijskich!). 
Każda tona makulatury odpowiada 14 drzewom i może być odzyskiwana 6–7 razy, zanim włókna stracą swoje właściwości.
żródło: https://klimada2.ios.gov.pl/

DBAJ o JAKOŚĆ POWIETRZA!

  1. Szacuje się, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera na całym świecie 4,2 miliona osób. Drobny pył zawierzony (PM2,5) jest przyczyną ponad 400 tys. przedwczesnych zgonów w Europie, w tym ponad 46 tys. w Polsce.
  2. Za czystość powietrza odpowiadamy wszyscy. 
  3. Sprawdź jakość powietrza w naszej miejscowości  👉  Mapa Airly  👀😕
  4. Jakość powietrza - Gmina
Co możesz zrobić w trosce o jego jakość? 
  • Sadź rośliny. Jeśli masz miejsce w ogrodzie, sadź drzewa
  • Korzystaj z transportu publicznego, zamiast jeździć samochodem.
  • Ogranicz konsumpcję i pamiętaj o śladzie węglowym kupowanych produktów.
  • Ogranicz ilość odpadów i segreguj je, by mogły zyskać drugie życie. Recykling też pozwala ograniczyć emisję zanieczyszczeń do atmosfery,




Pszczoły miodne to jedne z najważniejszych na świecie owadów zapylających, które wspierają nasz system żywnościowy i naszą gospodarkę. Tak bardzo polegamy na tych zapylaczach, że pszczelarze, czyli pszczelarze, podróżują po całym kraju z ulami, aby zapylać uprawy! Zapylanie przez pszczoły jest tak ważne, że gdybyśmy je stracili, dramatycznie zmieniłoby to, jakie pokarmy są dla nas dostępne, zmieniając naszą dietę i zagrażając dostępowi do odżywczej żywności.

Populacje pszczół na całym świecie spadają, a wiele gatunków pszczół jest zagrożonych, aw niektórych przypadkach wymiera szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Przetrwanie ludzi i pszczół jest ze sobą powiązane.

Pszczoły cierpią z powodu kilku zagrożeń — chorób , zmiany klimatu i utraty siedlisk to wśród wielu innych. Ważne jest, aby skoncentrować wysiłki na ochronie naszych pszczół, aby ludzie, a także wiele innych gatunków roślin i zwierząt na całym świecie byli w stanie utrzymać zdrowe, zrównoważone życie.
 Co możemy zrobić?
  • Używaj alternatywy zamiast pestycydów! Można rozrzucić płatki papryczki chili, kawałki oleju lub mydła, liście pomidora lub czosnek wokół swoich roślin, aby odstraszyć różne stworzenia.
  • Wprowadź rośliny miododajne do swojego ogrodu
  • Wykonaj domki dla pszczół samotnic
🐟🐍🐸 Chrońmy Odrę 🐸⛵🌊
 „Dobra wróżka i porządek świata”
Jak mogę wprowadzić dobra zmianę dla naszej planety? Co możemy zrobić sami? Jakie rozwiązania chcielibyśmy zastosować w naszej szkole, w naszym domu, w naszej miejscowości?

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza