Jak rośliny dostają skrzydeł? Jak rozwija się roślina?
Cel
wyjaśniam roczny cykl życia rośliny, rozwijam myślenie naukowe
Na Co Be ZU:
- opowiadam o różnorodności roślin,
- wymieniam sposoby rozprzestrzeniania się nasion i owoców,
- samodzielnie wyciągam wnioski z obserwacji dotyczących świata przyrody,
- poznaję ciekawostki o dyni,
- tworzę model dyni.
- Czy słyszeliście o ssaku, który posiadł umiejętność aktywnego latania?
- Czy wiecie, że rośliny też potrafią latać?
- Czy lubicie podróżować? Dokąd podróżujecie i w jakim celu?
- Co jest potrzebne, żeby móc podróżować?
- O tym , jak rośliny dostają skrzydeł opowiada pan Wojciech Grąbczewski, specjalista w dziedzinie hodowli roślin.
- Sortowanie zebranych owoców i porównanie ich właściwości- jakie one są?
Wiele roślin wytwarza kwiaty o bardzo różnej formie, zapachu i kolorze, które mogą być zapylane przez wiatr, wodę lub zwierzęta. W przypadku roślin kwiatowych, w wyniku zapylenia, powstają nasiona. Umożliwiają one roślinom rozród i przetrwanie w niesprzyjających warunkach. W łupinie nasiennej, jak w zamkniętej kapsule, znajduje się zarodek wraz z przeznaczonymi dla niego zapasami. Gdy nasiono znajdzie się w glebie, przy odpowiedniej wilgotności i temperaturze, kiełkuje. Rozwija się z niego nowy osobnik. Są też rośliny, które zamiast nasion wytwarzają zarodniki. Paprocie i mchy wykorzystują je w bardzo podobny sposób jak inne rośliny nasiona.
Spośród ssaków tylko nietoperze potrafią aktywnie latać, czyli poruszać się w powietrzu dzięki machaniu skrzydłami. Na przykład jedna z wiewiórek - polatucha - ma rozciągający się po bokach ciała, między przednimi i tylnymi łapakami fałd skóry, który ułatwia jej wykonywanie dalekich skoków pomiędzy drzewami. Nie jest to latanie, a szybowanie.
3. Jak rozwija się roślina?
Oglądanie kwiatu przez lupę, poznanie pręcików, zalążni. Które części roślin poruszają się i w jaki sposób w jakiej porze roku?
Ponieważ rośliny są mało ruchliwymi organizmami, tym, co pozwala im na rozprzestrzenianie się, są nasiona. Mogą zwyczajnie spadać z rośliny (np. kasztany, żołędzie), podróżować z wiatrem (np. mniszek lekarski), przemieszczać się z wodą, przyczepiać się do sierści zwierząt (np. łopian) lub podróżować w ich brzuchach, jeśli zostaną zjedzone. Dzięki tym sposobom, rośliny są w stanie w krótkim czasie dotrzeć w wiele nawet bardzo niedostępnych miejsc.
4. Poznanie ciekawostek o dyni.
5. Wykonanie modelu owocu na przykładzie dyni:
Komentarze
Prześlij komentarz