Przejdź do głównej zawartości

Obchody WRAD

 

Światowy Dzień Czytania na Głos (World Read Aloud Day) to coroczne święto, którego celem jest podkreślenie znaczenia czytania na głos i promowanie tej formy spędzania czasu z książką. W tym roku przypada 8 rocznica obchodów tego dnia.

Jak obchodzony jest Światowy Dzień Czytania na Głos?


W szkołach, bibliotekach, księgarniach i innych instytucjach kultury organizowane są spotkania autorskie, warsztaty czytania na głos, maratony czytelnicze i inne imprezy związane z książkami.
Rodzice zachęcani są do czytania na głos swoim dzieciom, a dziadkowie wnukom. Wiele osób wychodzi z książkami na ulice, do parków, kawiarni i innych miejsc publicznych, aby czytać na głos. To sposób na zwrócenie uwagi na wartość czytania i zachęcenie innych do dołączenia.
Akcje społeczne: Organizacje pozarządowe i instytucje kultury prowadzą akcje społeczne, których celem jest promocja czytania na głos i zwiększenie świadomości na temat korzyści płynących z tej formy spędzania czasu. Wiele osób dzieli się swoimi doświadczeniami z czytania na głos w mediach społecznościowych, używając hashtagów takich jak #WorldReadAloudDay.

4 rocznica wydarzeń CAŁA POLSKA CZYTA NA GLOS

Czytanie książek na głos to bardzo wartościowa czynność, która przynosi wiele korzyści zarówno dzieciom, jak i dorosłym. 
Co wspiera, na poprawę jakich funkcji wpływa, czytanie na głos zarówno najmłodszych czytelników, jak i dorosłych
Najważniejsze zalety głośnego czytania:
📚📙 Poprawa koncentracji i pamięci: Czytanie na głos wymaga większego skupienia niż czytanie w myślach. Musimy śledzić tekst, poprawnie wymawiać słowa i intonować zdania. 

📚📙 Rozwój słownictwa: Dzieci, które regularnie słuchają, jak ktoś im czyta, mają bogatszy zasób słownictwa i łatwiej im się uczyć języka.

📚📙 Ćwiczenie wymowy: Czytanie na głos to doskonały sposób na ćwiczenie poprawnej wymowy. Musimy zwracać uwagę na akcent i intonację, co pomaga w doskonaleniu umiejętności mówienia.

📚📙 Poprawa płynności czytania: Regularne czytanie na głos pomaga w rozwijaniu płynności czytania. 

📚📙 Rozwój wyobraźni: Czytanie na głos pozwala nam lepiej wczuć się w historię i wyobrazić sobie opisywane wydarzenia. Słuchanie czyjegoś głosu nadaje opowieści nowy wymiar i sprawia, że staje się bardziej realna.

📚📙 Relaksacja i odprężenie: Słuchanie, jak ktoś czyta, może być bardzo relaksujące i odprężające. To świetny sposób na wyciszenie się przed snem lub w trakcie podróży.

📚📙Wzmacnianie więzi: Czytanie na głos to doskonały sposób na spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. Wspólne czytanie może być świetną zabawą i okazją do rozmowy.

📚📙 Poprawa samopoczucia: Czytanie na głos, szczególnie w przypadku osób starszych, może mieć pozytywny wpływ na ich samopoczucie i zdrowie psychiczne. 

📚📙Lepsze zrozumienie tekstu: Czytanie na głos zmusza nas do większego skupienia na tekście, co przekłada się na lepsze zrozumienie czytanego materiału.

📚📙Zwiększenie kreatywności: Czytanie na głos może pobudzać naszą kreatywność i inspirować do tworzenia własnych historii.   

Zapraszamy i zachęcamy do włączenia się w obchody tego święta i wspólne spędzanie czasu przy dobrej lekturze.
  • Obchody Dnia Głośnego Czytania 2025 r. 👉   

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...