Przejdź do głównej zawartości

Na tropie RZ

 

🐟🐸🐢 Jak Wisła podróżowała? Kogo na drodze swej spotkała?

🐟🐸🐢 Co wspólnego mają Wisła, podróże i nauka ortografii?

Nauczanie ortografii dla 7-letnich uczniów może być ciekawe i skuteczne, gdy połączymy zabawę z nauką. Ważne jest, aby dzieci nie tylko zapamiętywały reguły, ale także rozumiały ich sens i logikę. Mechaniczne uczenie zasad ortografii bez ich zrozumienia rzadko bowiem prowadzi do trwałej umiejętności pisania. 

🐟🐸🐢 Pierwszoklasiści uczyli się, jak korzystać ze słowniczka ortograficznego. jak i gdzie znaleźć poprawną pisownię wyrazów, w których rz występuje po spółgłoskach. 

🐟🐸🐢 Prowadzili poszukiwania takich miejsc i miejscowości w Polsce, w nazwach których również skrywa się rz. Uczniowie musieli najpierw je zlokalizować, a następnie zapamiętać ich nazwy i zapisać na kartce. Na koniec odczytywali wyszukane przez siebie nazwy i sprawdzali poprawność zapisu. 

Zabawa i różnorodność są kluczowe w procesie nauki. Dzieci mogą uczyć się ortografii w sposób atrakcyjny, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności geograficzne.

🐟🐸🐢 Intensywne poszukiwania zakończyli obustronnym rysowaniem po śladzie raka rzecznego. 

Trzymanie ołówka w obu rękach trenuje koordynację oko-ręka oraz precyzję ruchów. Rysowanie po śladzie wymaga równoczesnego działania obu rąk, co pomaga w budowaniu siły mięśni. Rozwija percepcję wzrokową, gdyż śledzenie linii po śladzie pozwala dzieciom na precyzyjne reagowanie na informacje wzrokowe. To umiejętność przydatna nie tylko w rysowaniu, ale także w innych działaniach.

🐟🐸🐢 Sprawdzenie nowych umiejętności  Burza w Wierzbowej Dolinie i samoocena

Zakodowana, kolorowa ortografia jest ciekawym pamięciowo – wzrokowym sposobem uczenia się poprawnej pisowni wyrazów z trudnościami ortograficznymi. Kolorowa Ortografia to metoda nauki pisowni, która wykorzystuje kolory do oznaczania różnych ortogramów, czyli liter lub grup liter, które często sprawiają problemy w pisowni. Metoda ta została opracowana przez Lesława Furmagę i jest opisana w jego publikacjach. Została ona wielokrotnie przetestowana i uznana za skuteczny sposób na naukę ortografii. 

Tą metodę wykorzystaliśmy do sprawdzenia poziomu zrozumienia nowo poznanych zasad pisowni  wyrazów z rz. Jakie kolory ustaliliśmy w klasie do oznaczania pisowni trudnych wyrazów?

  • kolor zielony  ó,   król  mrówka    
  • kolor niebieski  rz  brzeg   Grzegorz
  • kolor granatowy ż  żaby  żuraw   Żaneta
  • kolor pomarańczowy ch  chmury  wichura
  • kolor żółty h  hałas  halo
Najpierw uczniowie zbiorowo czytali tekst zatytułowany "Burza w Wierzbowej Dolinie". Następnie układali odpowiedniego koloru klocki w miejscu luk wyrazowych.

 

 
 

Na koniec uczniowie wykonali sprawdzenie poprawności ortograficznej zdanie po zdaniu, wyraz po wyrazie. Zadowolenie lub smutek po przeliczeniu sumy dobrze ułożonych klocków to równocześnie oznaka świadomości uczniów. 
Kolory pomagają wizualnie odróżnić i zapamiętać trudne słowa. Ich wykorzystanie wspomaga pamięć wzrokową, co jest szczególnie pomocne w nauce ortografii.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Bracia miesiące

 Była w chacie gospodyni. Miała córkę i miała pasierbicę. Pasierbica była dobra, a córka była dokuczliwa.  Pasierbica zawsze miała główkę gładko przyczesaną, liczko umyte, sukienkę, choć biedniutką, ale czystą.  Córka była roztargana, często nieumyta, a jak jej się spódniczka ubłociła, to w takiej szargulicy wciąż chodziła. Ludzie na pasierbicę mówili: ładniutka, na córkę brzydulicha, więc macocha pasierbicy nie lubiła. Baśń Janiny Porazińskiej pt. "O dwunastu miesiącach" cały tekst Dlaczego luty a nie skuty?  Dlaczego maj zamiast zielony raj? W jaki sposób powstawały nazwy miesięcy roku? A to ciekawe : nazwy miesięcy Dopasuj fotografię do odpowiedniego miesiąca

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz  Zad.1 CLEAN