Przejdź do głównej zawartości

Przyszła zima


Dzisiaj przyszła biała zima

Otuliła świat pierzyną

Biały puch się skrzy na polach

I dzieciaki wszystkie woła!

Zimowy krajobraz pokryty śniegiem, który przynosi radość i zachwyt to wspaniały początek aktywności dla młodszych uczniów, nieraz zaskakujących i  pobudzających do działania.

  ⛄ Skąd się bierze śnieg? Czy śnieg  to również szron? 

  ⛄ W jaki sposób zimą na szybach powstają piękne wzory?

Na te i inne pytania pierwszaki szukali odpowiedzi m.in. w filmie Jak powstają płatki śniegu?

Uczniowie zapamiętali wiele ciekawostek dotyczących zmiany stanu wody i potrafią odróżnić śnieg pod szronu. Wiedzą, że szron tworzy się na szybach w wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z wychłodzonym podłożem w temperaturze poniżej zera st. C i składa się z drobnych lodowych kryształków w postaci igiełek, które tworzą piękne wzory na szybach. Poznali sposób powstawania śniegowych płatków i odwzorowywali powstające w naturze śnieżynki układając ich podobizny z patyczków.

 

 

Zaprojektowali i wspólnie stworzyli zimowy krajobraz z wycinanki korzystając z palety zimnych kolorów.


Kolejnym zadaniem było odpowiednie złożenie koła w taki sposób, aby połowę koła złożyć na trzy równe części i powycinać misterne wzory. Pomimo pewnych trudności sztuka ta udała się, a "śniegowe gwiazdki" zaskoczyły ciekawymi  formami.

 

 

To samo zadanie w programie komputerowym okazało się dla pierwszaków o wiele trudniejsze do wykonania. Malowane gwiazdki nie są już tak symetrycznie rozłożone.

 

  ⛄   Zimowy eksperyment z topniejącym bałwanem
        
⛄ Jak długo topi się bałwan?
⛄ Co zostaje ze stopionego bałwana?   Sprawdziliśmy!
  • Uczniowie przygotowali dwa bałwanki, które napełnili świeżym śniegiem. 

  • Do słoiczków ze śniegiem włożyli linijki i odczytali pomiar wysokości śniegu. w obydwu śniegowy bałwanek mierzył 12 cm.
  • Postawili nasze "bałwanki" w dwóch różnych miejscach. jeden stał na regale, drugiego umieścili na parapecie okiennym.
  • Wyniki naszego eksperymentu na koniec lekcji o godz. 10/30 : bałwanek stojący na regale roztopił się całkowicie, w słoiku zostało 2 cm wody. Bałwanek z parapetu roztopił się tylko do połowy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...