Przejdź do głównej zawartości

Przyszła zima


Dzisiaj przyszła biała zima

Otuliła świat pierzyną

Biały puch się skrzy na polach

I dzieciaki wszystkie woła!

Zimowy krajobraz pokryty śniegiem, który przynosi radość i zachwyt to wspaniały początek aktywności dla młodszych uczniów, nieraz zaskakujących i  pobudzających do działania.

  ⛄ Skąd się bierze śnieg? Czy śnieg  to również szron? 

  ⛄ W jaki sposób zimą na szybach powstają piękne wzory?

Na te i inne pytania pierwszaki szukali odpowiedzi m.in. w filmie Jak powstają płatki śniegu?

Uczniowie zapamiętali wiele ciekawostek dotyczących zmiany stanu wody i potrafią odróżnić śnieg pod szronu. Wiedzą, że szron tworzy się na szybach w wyniku kontaktu wilgotnego powietrza z wychłodzonym podłożem w temperaturze poniżej zera st. C i składa się z drobnych lodowych kryształków w postaci igiełek, które tworzą piękne wzory na szybach. Poznali sposób powstawania śniegowych płatków i odwzorowywali powstające w naturze śnieżynki układając ich podobizny z patyczków.

 

 

Zaprojektowali i wspólnie stworzyli zimowy krajobraz z wycinanki korzystając z palety zimnych kolorów.


Kolejnym zadaniem było odpowiednie złożenie koła w taki sposób, aby połowę koła złożyć na trzy równe części i powycinać misterne wzory. Pomimo pewnych trudności sztuka ta udała się, a "śniegowe gwiazdki" zaskoczyły ciekawymi  formami.

 

 

To samo zadanie w programie komputerowym okazało się dla pierwszaków o wiele trudniejsze do wykonania. Malowane gwiazdki nie są już tak symetrycznie rozłożone.

 

  ⛄   Zimowy eksperyment z topniejącym bałwanem
        
⛄ Jak długo topi się bałwan?
⛄ Co zostaje ze stopionego bałwana?   Sprawdziliśmy!
  • Uczniowie przygotowali dwa bałwanki, które napełnili świeżym śniegiem. 

  • Do słoiczków ze śniegiem włożyli linijki i odczytali pomiar wysokości śniegu. w obydwu śniegowy bałwanek mierzył 12 cm.
  • Postawili nasze "bałwanki" w dwóch różnych miejscach. jeden stał na regale, drugiego umieścili na parapecie okiennym.
  • Wyniki naszego eksperymentu na koniec lekcji o godz. 10/30 : bałwanek stojący na regale roztopił się całkowicie, w słoiku zostało 2 cm wody. Bałwanek z parapetu roztopił się tylko do połowy.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza