Przejdź do głównej zawartości

Ciała mrówek

 

autor: Kamil Stajniak


Jak wygląda mrówka?
Proporcje trzech głównych części ciała są nie zawsze takie same u różnych gatunków mrówek. Wszystkie posiadają trzy główne segmenty ciała: głowę, tułów i odwłok. Niektóre z nich wyróżniają się potężnymi głowami, inne mają bardzo duże, masywne odwłoki. Mrówki, tak samo jak ludzie, widzą, czują i słyszą.


Na głowie mrówki znajdują się najważniejsze narządy zmysłu. W głowie schowany jest duży mózg. Dlatego mrówki potrafią działać wspólnie jak jeden wielki organizm.
  • Oczy 
    • Mrówki mają dwa rodzaje oczu. Trzy małe punkciki ułożone w kształcie trójkąta to przyoczka. Pozwalają mrówkom  odbierać światło niewidoczne dla człowieka- ulrafioletowe. 
    • Drugie, o wiele większe i ciekawsze to oczy złożone nawet z kilku tysięcy oczek- omatidiów.
  • Czułki
    • Ten zmył jest tak ważny dla mrówek, jak oczy dla człowieka. Na ich końcu znajdują się receptory odbierające bodźce zapachowe i czuciowe. Dzięki czułkom mrówki komunikują się ze sobą i przekazują sobie informacje. Dzięki dotykom czułek mrówki rozpoznają swoje towarzyszki po zapachu. Taki zapach przenoszony na ciel mrówek działa jak dowód tożsamości.
  • Żuwaczki
    • Szczęki mrówek są aparatem gębowym tego owada. Mrówki używają żuwaczek jak rąk- do przenoszenia larw, operowania materiałem budulcowym lub do obrony i walki.
    • W niektórych przypadkach  żuwaczki pełnią funkcję, np. pułapki. mrówki potrafią użyć ich również do wystrzeliwania siebie jak z katapulty.
  • Uszy 
    • Mrówki odbierają sygnały w postaci drgań, które pomagają im odnajdywać drogę. Królowa mrówek może szurać informując że jest głodna. Mrówki mogą wydawać dźwięki np. żuwaczkami.
    • Czym słuchają? Nogami- to na nich znajdują się organy odbierające wibracje. 
Tułów
  • Na tułowiu mrówek umiejscowione są trzy pary odnóży oraz skrzydła. Nogi mrówek są niezwykle silne. Mrówki potrafią utrzymać w żuwaczkach ciężary kilkuset razy większe od jej masy, dzięki przylgom na stopach zakończonym pazurkami, które działają jak przyssawki.
Odwłok
  • W odwłoku mrówki mają ukrytą swoja broń- żądło lub aparat strzelający kwasem mrówkowym. Odwłok połączony jest z tułowiem malutkim pomostkiem. Dzięki takiej właściwości mrówki mogą obracać odwłok w różnych kierunkach.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...