Przejdź do głównej zawartości

Internet- bezpieczne miejsce?

 SŁOWA MAJĄ WIELKĄ MOC 😔😕😖

A co jeśli dzieci widzą, jak osoby dorosłe (w tym również ich rodzice) hejtują innych w sieci? 

zdjęcie pochodzi ze strony TVN24

Bardzo ciekawa wypowiedź Igi Świątek po wygranym czwartkowym meczu z Chinką Qinwen Zheng:

"Wszyscy widzieliśmy, że dzisiejszy mecz nie był idealny. Ale ilość nienawiści i krytyki, jaką ja i mój zespół otrzymujemy po przegraniu seta, jest po prostu śmieszna"

Hejt i mowa nienawiści niestety wygodnie się rozsiadły w naszym życiu społecznym. W życiu politycznym, akademickim, szkolnym, sąsiedzkim i w jakimkolwiek innym. To są bardzo ważne słowa, które warto przytoczyć. 

Ponownie Iga Świątek: 

"Oczywiście wiem, że nie mam wielkiego wpływu na to, co ludzie pomyślą lub napiszą. Po prostu myślę, że świat i internet byłyby lepszymi miejscami, gdybyśmy wszyscy nad tym pracowali "

"Wszyscy ciężko pracujemy i wiele poświęciliśmy na to, by być tu, gdzie jesteśmy. Codziennie dajemy z siebie sto procent tego, co możemy. To smutne, gdy widzę, w jaki sposób ja i ludzie, z którymi pracuję, jesteśmy oceniani. Naprawdę zachęcałabym ludzi do tego, żeby byli bardziej rozważni i powściągliwi"

Maciej Dębski Fundacja Dbam o Mój Z@sięg:

Dorzucamy zatem trochę wiedzy. Pytanie brzmi następująco: czym różni się hejt od krytyki:

1. Ton i emocje:

Hejt: Hejt charakteryzuje się agresywnym, obraźliwym i wrogim tonem. Często zawiera obraźliwe słowa, ataki personalne i wyrażanie pogardy.

Krytyka: Krytyka jest bardziej konstruktywna i merytoryczna. Jest oparta na argumentach, faktach i dowodach. Może zawierać pozytywne aspekty oraz sugestie poprawy.

2. Cel:

Hejt: Głównym celem hejtu jest obrażenie, zranić emocjonalnie lub wywołać negatywne reakcje u osoby lub grupy, którą dotyczy.

Krytyka: Celem krytyki jest wyrażenie opinii na temat danego tematu w celu zrozumienia, oceny lub poprawy sytuacji. Może służyć jako konstruktywny wkład w dyskusję lub analizę.

3. Treść:

Hejt: Hejterskie komentarze często opierają się na uprzedzeniach, stereotypach i emocjach, niekoniecznie mając poparcie w rzeczywistych faktach.

Krytyka: Krytyka opiera się na rzetelnych informacjach, analizie i argumentach. Skupia się na konkretach i merytorycznej ocenie.

4. Skutek:

Hejt: Hejt może prowadzić do eskalacji konfliktu, negatywnych emocji, osłabienia relacji między ludźmi oraz narażenia ofiary na szkody emocjonalne.

Krytyka: Krytyka może prowadzić do rozwoju, poprawy sytuacji, refleksji i konstruktywnego dialogu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

List z Afryki

Przyszła wiosenka a z nią... Cel: potrafię opisać i narysować wygląd ptaka wracającego zza morza NaCoBeZu: rozpoznaję i nazywam wiosenne kwiaty, zwiastuny wiosny, rozwiązuję zagadki o polskich ptakach, czytam wiersz z podziałem na role, układam i zapisuję opis bociana. Nazwij kwiaty, które witają wiosnę: Wiosenne kwiaty Posłuchaj i odgadnij , który ptak jest rozwiązaniem zagadki. Obejrzyj film o bocianach i zapamiętaj o nich jak najwięcej szczegółów. Posłuchaj odgłosu, który wydaje bocian  Przeczytaj wiersz w podręczniku na str. 43  z podziałem na role. Pokaż ruchem, co robi człowiek, zwierzę, roślina na wiosnę- kalambury. Zobacz, jak można opisać wygląd bociana: ćwiczenia str. 28-29 .  Opisz i narysuj bociana w zeszycie.  Wstęp zawiera informacje na temat: co opisujesz (nazwa ptaka, skąd pochodzi) Rozwinięcie zawiera informacje na temat: wyglądu zewnętrznego, zachowań, sposobu odżywiania, poruszania się. Zakończenie zawiera informacje na temat: Twojego stosunku do zwierzęcia.   

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie detektywa Pozytywki  Nasz

Nowy Rok Szkolny

  Już wrzesień, czas do szkoły! Wspomnimy zabawy i wakacyjne beztroski, powitamy kolegów i koleżanki z wioski. Zapraszamy do pierwszej klasy- tutaj czekają cię przygody,  nowe przyjaźnie i nowe wyzwania w pogody i niepogody. Ale nie martw się, bo to też może być zabawa- Jeśli będziesz ciekawy, pracowity i odważny To na pewno osiągniesz sukces i .. niejedno zmartwienie zamienisz w zadowolenie! Jesteśmy zespołem, razem damy radę! Stworzymy wspaniałą, wesołą gromadę. Życzę ci szczęśliwego i owocnego roku szkolnego! Jestem Waszą nową Panią.   Mam na imię Iwona.  Bardzo lubię poznawać świat, wędrować po górach, zwiedzać nowe miejsca.  Jestem wielką entuzjastką i orędowniczką ochrony otaczającej nas natury. Powitanie autorstwa Iwona Pawłowska 🎵🎸 Dzień dobry 👌🎵 W mojej szkole 1. Pierwszy dzwonek dziś zadzwonił,  w pierwszej klasie jestem już.  W mojej szkole jest wesoło,  mam przyjaciół chyba stu. Ref.: Czytam, liczę, recytuję,  piszę, tańczę, koloruję.  Tak mi w szkole mija cza