Przejdź do głównej zawartości

Internet- bezpieczne miejsce?

 SŁOWA MAJĄ WIELKĄ MOC 😔😕😖

A co jeśli dzieci widzą, jak osoby dorosłe (w tym również ich rodzice) hejtują innych w sieci? 

zdjęcie pochodzi ze strony TVN24

Bardzo ciekawa wypowiedź Igi Świątek po wygranym czwartkowym meczu z Chinką Qinwen Zheng:

"Wszyscy widzieliśmy, że dzisiejszy mecz nie był idealny. Ale ilość nienawiści i krytyki, jaką ja i mój zespół otrzymujemy po przegraniu seta, jest po prostu śmieszna"

Hejt i mowa nienawiści niestety wygodnie się rozsiadły w naszym życiu społecznym. W życiu politycznym, akademickim, szkolnym, sąsiedzkim i w jakimkolwiek innym. To są bardzo ważne słowa, które warto przytoczyć. 

Ponownie Iga Świątek: 

"Oczywiście wiem, że nie mam wielkiego wpływu na to, co ludzie pomyślą lub napiszą. Po prostu myślę, że świat i internet byłyby lepszymi miejscami, gdybyśmy wszyscy nad tym pracowali "

"Wszyscy ciężko pracujemy i wiele poświęciliśmy na to, by być tu, gdzie jesteśmy. Codziennie dajemy z siebie sto procent tego, co możemy. To smutne, gdy widzę, w jaki sposób ja i ludzie, z którymi pracuję, jesteśmy oceniani. Naprawdę zachęcałabym ludzi do tego, żeby byli bardziej rozważni i powściągliwi"

Maciej Dębski Fundacja Dbam o Mój Z@sięg:

Dorzucamy zatem trochę wiedzy. Pytanie brzmi następująco: czym różni się hejt od krytyki:

1. Ton i emocje:

Hejt: Hejt charakteryzuje się agresywnym, obraźliwym i wrogim tonem. Często zawiera obraźliwe słowa, ataki personalne i wyrażanie pogardy.

Krytyka: Krytyka jest bardziej konstruktywna i merytoryczna. Jest oparta na argumentach, faktach i dowodach. Może zawierać pozytywne aspekty oraz sugestie poprawy.

2. Cel:

Hejt: Głównym celem hejtu jest obrażenie, zranić emocjonalnie lub wywołać negatywne reakcje u osoby lub grupy, którą dotyczy.

Krytyka: Celem krytyki jest wyrażenie opinii na temat danego tematu w celu zrozumienia, oceny lub poprawy sytuacji. Może służyć jako konstruktywny wkład w dyskusję lub analizę.

3. Treść:

Hejt: Hejterskie komentarze często opierają się na uprzedzeniach, stereotypach i emocjach, niekoniecznie mając poparcie w rzeczywistych faktach.

Krytyka: Krytyka opiera się na rzetelnych informacjach, analizie i argumentach. Skupia się na konkretach i merytorycznej ocenie.

4. Skutek:

Hejt: Hejt może prowadzić do eskalacji konfliktu, negatywnych emocji, osłabienia relacji między ludźmi oraz narażenia ofiary na szkody emocjonalne.

Krytyka: Krytyka może prowadzić do rozwoju, poprawy sytuacji, refleksji i konstruktywnego dialogu.


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...