Przejdź do głównej zawartości

Dzieci i świat

 

obraz wygenerowany przez AI

To, jak dzieci postrzegają otaczający je świat, w dużej mierze zależy od tego, co od nas słyszą.


Uczestnictwo i zaangażowanie rodziców mają bezpośrednie i długofalowe oddziaływanie na uczenie się dzieci, ich rozwój, osiągnięcia i to, czy lubią szkołę. 
Chcemy, aby nasze dzieci były samodzielne, szczęśliwe, aby umiały podejmować decyzje i wpływać na swoje życie. Od wczesnego dzieciństwa kształtujemy postawy dzieci. Środowisko domowe stanowi fundament do budowania poczucia ich tożsamości. Ten najważniejszy etap rozwoju dziecka warunkuje, w jaki sposób dziecko nauczy się korzystać ze swoich doświadczeń, zdarzeń i kontaktów z innymi osobami. 

Nadopiekuńczość to spirala wciągająca rodzinę w samonapędzający się cykl wzajemnych frustracji, braku zaufania i wypalenia. Nadopiekuńczość nie jest korzystna dla nikogo w rodzinie. Trudno nam dostrzec ją u siebie, bo często wynika z dobrych intencji i zaangażowania ale również dlatego, że przykrywa nasze lęki.
Grafiki przygotowane w Fundacji Dbam o Mój zasięg to dobra okazja, aby zatrzymać się i przyjrzeć bliżej swojemu rodzicielstwu, każdy z nas pewnie po trochu się w nich odnajdzie. 





"Ja w Twoim wieku to dopiero miałem problemy"
"Przestań wymyślać."
"Uśmiechnij się - taki problem to nie problem"
"Idź pobiegaj to Ci się głowa przewietrzy i problemy znikną."
Wielu z nas usłyszało kiedyś taki tekst. Może nawet usłyszałeś go w ostatnim miesiącu, tygodniu, dniu? Pomogło?🤔

Nic dziwnego, że stosujemy takie komunikaty - najczęściej wynika to z powtarzania schematów "pomocy" którą sami otrzymywaliśmy, gdy szliśmy powiedzieć o swoim problemie zaufanej osobie, która tylko nas SŁYSZAŁA, ale z różnych powodów nie SŁUCHAŁA.💬

Słuchanie oznacza wczucie się w sytuację drugiej osoby, a przynajmniej próbę zrozumienia jej problemu adekwatnie do wieku rozwojowego danej osoby, ale także zasobów i osobistych możliwości poradzenia sobie z sytuacją w jakiej się znalazła.
I owszem - uśmiechanie się czy sport pomagają poprawić humor poprzez wydzielanie się w organiźmie endorfiny i oksytocyny, jednak nie sprawią, że problem zniknie, a źle dobrane słowa 🗣 zamiast pomóc spowodują wycofanie 👥 się naszego rozmówcy. Invelo

 Jak zareagować, gdy dziecko mówi, że ma jakąś trudność, a nam wydaje się to błahostką?
👀👤Aż 55% przekazu to mowa niewerbalna - czyli gesty, mimika... 
  • Zapytaj, czy twoje dziecko chce być pocieszone i czy możesz mu jakoś pomóc.  Na pewno potrzebuje kogoś, kto go wysłucha i zrozumie. Nie należy narzucać swojej pomocy ani radzić, co zrobić, jeżeli tego nie chce. 
  • Bądź obecny i okaż swoją troskę i empatię. Nie musisz mówić wiele, aby pocieszyć dziecko. Czasem wystarczy dać mu przytulić się, trzymać za rękę lub po prostu usiąść obok niego. Możesz też powiedzieć coś prostego, jak „Jestem z tobą”, „Przepraszam, że to się stało” lub „To nie twoja wina”. Unikaj fraz typu „Nic się nie stało”, „Nie martw się” lub „Będzie dobrze”!
  • Słuchaj i pytaj o to, co czuje i myśli. Nie przerywaj mu ani nie oceniaj! Staraj się być ciekawy i otwarty na uczucia dziecka. Zadawaj pytania otwarte, na przykład „Jak się z tym czujesz?”, „Co cię najbardziej martwi?” lub „Czego teraz potrzebujesz?”. Staraj się nie dawać rad ani rozwiązań, chyba że cię o to poprosi. Twoim zadaniem jest pomóc mu wyrazić i zrozumieć swoje emocje.
  • Dopasuj swój sposób pocieszania. Możesz zaproponować dziecku wspólne malowanie, rysowanie, śpiewanie, tańczenie lub grę w planszówkę. Może zechce wspólnie oglądać film, czytać książki.
  • Doceniaj i wspieraj swoje dziecko. Podkreślaj jego mocne strony i sukcesy. Mów mu komplementy i słowa uznania. Pokaż, że wierzysz w nie i jego możliwości. Zachęcaj do dbania o siebie i realizowania swoich celów. Pomagaj mu w podejmowaniu decyzji!
Pamiętaj, że jesteś dla swojego dziecka ogromnie ważny i że Twoja obecność może zrobić dużą różnicę. Życzę Ci i Twojemu dziecku wszystkiego najlepszego. 😊

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...