Przejdź do głównej zawartości

Natura a ruch samochowy

 Czy samochody przeszkadzają zwierzętom? 



I. Gdzie żyją zwierzęta?

Kolejne spotkanie w ramach projektu Przyroda z klasą rozpoczęliśmy od postawienia pytań: 

  • Czy wiesz, że niektóre ulice i drogi w dużym stopniu ograniczają wędrówki zwierząt? 

Uczniowie zauważyli, że ludzie niszczą naturę- wycinają lasy, aby budować nowe autostrady. Zwierzęta nie mogą swobodnie się przemieszczać, boją się hałasu i szybkiego ruchu. Nie mają możliwości znalezienia nowych źródeł pożywienia oraz mają mniejsze szanse na spotkanie zwierząt swojego gatunku.

  1. Kiedy zanieczyszczenia powietrza są największe - latem, czy zimą? 
  2. Jaki wpływ ma człowiek na środowisko naturalne? 
  3. Czy ruch samochodowy wpływa na życie zwierząt? 



Większość uczniów zauważyła, że latem sporo osób przesiada się na rowery, hulajnogi, chodzi pieszo i mniej korzysta z samochodu. Dodatkowo drzewa są zielone, dają schronienie ptakom, chronią przed szkodliwymi i trującymi spalinami,  Chronią przed upałem.



Wspólnie wymieniliśmy miejsca, które naszym zdaniem są cudami natury oraz sprawdziliśmy w Internecie najpiękniejsze miejsca na Ziemi. Uczniowie zakolorowali kartki najpiękniejszymi kolorami, które można zobaczyć w naturalnym środowisku.



Po obejrzeniu filmu "Jak samochody wpływają na środowisko?", w którym występuje Mag. Dr. Julia Kelemen-Finan z Ingenieurbüro für Biologie, która jest naukowcem z dziedziny bioróżnorodności, ekologii i ochrony przyrody, uczniowie zwrócili uwagę na brak pasów zieleni w zatłoczonym mieście, ogromny hałas, zanieczyszczenia powietrza, gleby i wody. 

Zastanawiali się i szukali odpowiedzi na pytania: 
  • Jaki wpływ ma człowiek na środowisko naturalne?
  • Czy człowiek ma wpływ na  środowisko naturalne?
  • Jaki wpływ ma ruch samochodowy na życie zwierząt?
  • Jakie konsekwencje dla ludzi i zwierząt może mieć długotrwały hałas? 
  • Jak można ograniczać ruch samochodowy?


Uczniowie próbowali znaleźć proste rozwiązania, które możemy zastosować w naszej miejscowości, w najbliższym środowisku. bardzo chcieliby zahamować wymieranie zwierząt, zwłaszcza  dużych drapieżników. Są świadomi, że bez zmiany przyzwyczajeń trudno będzie ochronić zdrowe środowisko naturalne, w którym chcieliby żyć w przyszłości. 


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...