Przejdź do głównej zawartości

W świecie Vincenta Van Gogha

 

W marcu w projekcie eTwinning "Journey to the World of Art" trwały prace wokół twórczości największych twórców impresjonizmu i postimpresjonizmu. Uczniowie klasy 2b mieli wyjątkową okazję zanurzyć się w świat sztuki, poznając twórczość jednego z najbardziej znanych malarzy - Vincenta van Gogha oraz Oskara Claude'a Moneta.

💁Vincent Willem van Gogh (ur. 30 mar 1853 – zm. 29 lip 1890) to holenderski malarz postimpresjonistyczny, którego twórczość dzięki żywej kolorystyce i emocjonalnemu oddziaływaniu wywarła dalekosiężny wpływ na sztukę XX w. Artysta cierpiał na napady lękowe i narastające ataki spowodowane zaburzeniami psychicznymi. Zmarł w wieku 37 lat jako twórca nieznany szerszemu ogółowi, w wyniku postrzału z broni palnej. Mało doceniany za życia, van Gogh zyskał sławę po śmierci. Van Gogh zaczął malować na kilka lat przed ukończeniem 30. roku życia, a najbardziej znane dzieła stworzył w ciągu dwóch ostatnich lat. Jest autorem ponad 2000 dzieł, w tym: 870 obrazów, 150 akwarel i ponad 1000 rysunków i 133 szkiców listowych. Dziś jego liczne autoportrety, pejzaże, portrety i słoneczniki należą do najbardziej rozpoznawalnych i najdroższych dzieł sztuki tj. seria "Słoneczniki",  "Gwiaździsta noc", "Autoportret", "Taras kawiarni nocą".

🎨Jednym z najciekawszych etapów projektu było poznawanie prac Vincenta van Gogha. Uczniowie mieli okazję zobaczyć reprodukcje jego najsłynniejszych obrazów, takich jak "Gwiaździsta noc", "Słoneczniki" czy "Pokój van Gogha w Arles" oraz wysłuchać objaśnień kuratora malarstwa Muzeum Van Gogh'a w Amsterdamie. 

Dzięki temu mogli lepiej zrozumieć techniki malarskie, które stosował artysta oraz emocje, jakie chciał przekazać poprzez swoje dzieła. Zainspirowani twórczością van Gogha, uczniowie podjęli się własnych prób malarskich słoneczników. Jeden z naszych słoneczników jest częścią wspólnego dzieła partnerów projektu przedstawiającego "Słoneczniki".


Tematem ich kolejnych prac były wiosenne żonkile- symbol odrodzenia i nowego początku. Podczas zajęć plastycznych uczniowie mieli okazję eksperymentować z nowymi technikami malarskimi i ćwiczyć przygotowanie szkiców. Każdy z uczniów stworzył swoją własną interpretację żonkili, co zaowocowało powstaniem niezwykle różnorodnej i kolorowej galerii prac.


💁 Claude Monet (ur. 14 listopada 1840 w Paryżu - zm. 5 grudnia 1926) francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu. W 1862 po powrocie ze służby wojskowej studiował w Atelier Gleyrea, gdzie spotkał Renoira. Połączyła ich przyjaźń na całe życie i stworzony wspólnie kierunek w malarstwie - impresjonizm. Od roku 1883 zamieszkał w Giverny, gdzie tworzył serie obrazów przedstawiających ten sam motyw o różnych porach dnia i roku, w odmiennym oświetleniu: "Japoński mostek", "Stogi" (1891), "Topole" (1892), "Katedra w Rouen" (1892-1895) oraz "Nenufary" (1904). W późniejszym okresie jego twórczość ewoluowała a malarstwo Moneta zbliżało się do abstrakcji złożonej z barwnych plam. Najważniejsze dla niego stało się światło i wydobywany przez nie kolor. 

Uczestnictwo w projekcie eTwinning jest świetną okazją do nauki, a także do rozwijania kreatywności i wyobraźni uczniów. Dzięki aktywnemu uczestnictwu uczniowie mogą poczuć się jak prawdziwi artyści, a ich prace stają się pięknym świadectwem ich zaangażowania i talentu.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Detektywistyczne zagadki

 Rozwiązujemy zagadki z Detektywem Pozytywką Grzegorz Kasdepke to autor pełnych humoru książek dla dzieci i młodzieży, napisał ich ponad 60. Zajmuje się również pisaniem artykułów dla dorosłych, a także scenariuszy do seriali i programów telewizyjnych. Przez wiele lat był redaktorem naczelnym czasopisma dla dzieci „Świerszczyk”. Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i wyróżnień. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu   spotkanie z autorem Jakie znamy książki Grzegorza Kasdepki? m.in.: Wakacje Potworaka Skąd się wziął pomysł na detektywa Pozytywkę? Grzegorz Kasdepke zdradza tajemnice   Grzegorz Kasdepke wydał całą serię książek o detektywie Pozytywce. Napisz tytuły książek w sposób chronologiczny, czyli od najwcześniejszych do najpóźniejszych wydań. Detektyw Pozytywka  Nasza Księgarnia 2005 Wakacje detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2011 Pamiątki detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2007 Nowe kłopoty detektywa Pozytywki Nasza Księgarnia 2006 Tajemnicze zniknięcie d...

Planeta Zdrowia

 Planeta zdrowia. Dlaczego nasze kości są twarde? to projekt edukacyjny Uniwersytetu Dzieci przeznaczony dla uczniów klas 1-3. Uczniowie wyruszą w podróż na Planetę zdrowia, podczas której odkryją, jak dbać o swoje zdrowie i czuć się świetnie na co dzień.  🍎 W czasie zajęć uczniowie: 🍎🍞  nauczą się czytać etykiety produktów i komponować wartościowe posiłki 🍎🍞 sprawdzą, jak działa układ oddechowy, jak bakterie niszczą zęby oraz jak kształt buta wpływa na stopy i samopoczucie 🏃🏄 p oprzez wiele zabaw ruchowych i ćwiczeń fizycznych nie tylko poprawią koordynację, ale także dowiedzą się, jak organizm broni się przed wirusami, jak walczą bakterie i po co nam kości 🏃🏄 uczniowie będą m.in. chodzić boso, biegać, rozciągać się czy rzucać piłką w dal 💓🆘będą uczyć się udzielania pierwszej pomocy   🍎🍞  Na początek: Co wiem na temat zdrowego odżywiania się? 💓💓  Jakich witamin potrzebuje organizm? 🍎🍞  Zagadki : warzywa  🍎🍞  Zdrowe czy nie...

Europejski Tydzień Kodowania

  EU Code Week,  czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. EU Code Week to inicjatywa zapoczątkowana w 2013 r. przez grupę ambitnych wolontariuszy, programistów, koderów, nauczycieli i przedsiębiorców – osób, które uznały za konieczne, aby europejska opinia publiczna posiadała podstawową wiedzę na temat kodowania. Do 2017 r. inicjatywa rozprzestrzeniła się na cały kontynent, a w 2018 r. Komisja Europejska poparła inicjatywę w ramach Planu działań na rzecz edukacji cyfrowej, zachęcając wszystkie szkoły w Europie do udziału. W zeszłym roku ruch dotarł do 4,2 miliona uczestników w ponad 80 krajach na całym świecie, co doprowadziło nas do tego dnia. W tym roku Code Week odbędzie się od 10 do 25 października, a jego celem jest dotarcie do połowy wszystkich szkół w Europie, Mapa Europe Code Week Nasze wydarzenia: Odkoduj obraz- wspólnymi siłami tworzymy ruchomy obraz...